Kaj smem početi v tretjem trimesečju nosečnosti?

10. 9. 2012
Deli
Kaj smem početi v tretjem trimesečju nosečnosti? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Zadnje, tretje trimesečje prinaša spet veliko sprememb, novosti, načrtov, nakupov, nervoze ob prihajajočem porodu (zlasti če ste prvorodke), šolo za starše in še mnogo drugega.

Vsekakor je tudi to obdobje lepo, v nosečnicah se prebujajo čustva in ob pogledu na vse otroške stvari, ki jih morajo nabaviti, postanejo povsem raznežene.

Vendar ob vseh obveznostih in nakupovalni mrzlici nikar ne pozabite nase!

Res je, da se trebuh iz dneva v dan veča, toda še vedno je redna gibalna aktivnost tista, ki prinaša dobro počutje tudi med nosečnostjo.

Če vam daljši sprehodi več ne ustrezajo, jih skrajšate. Če vam je težko hoditi v hrib, pojdite po ravnem. Če niste prepričane, kaj naj počnete in kako, se še vedno lahko pridružite kakšni dobro strokovno organizirani vadbi med nosečnostjo. Tako boste pod stalnim strokovnim nadzorom in karkoli vas bo zanimalo, boste lahko vprašale. Pa še v družbi drugih nosečnic boste in nosečnice se med nosečnostjo seveda odlično razumejo. Kako tudi ne, saj so v zelo podobnem stanju.

Tudi počitek je izrednega pomena. Če čutite potrebo po njem, si ga vzemite. Imate to pravico in dolžne ste poskrbeti tako zase kot za svojega otroka.

Redna športna aktivnost, več kondicije, hitrejše okrevanje

Redna gibalna aktivnost vse do konca nosečnosti pomeni tudi, da boste med samim porodom imele bistveno več kondicije, ki je za porodnico med porodom še kako pomembna.

In še najboljša nagrada za pridno in redno športno dejavnost v nosečnosti je prav gotovo hitrejše okrevanje po porodu. To si boste tudi najbolj želele.

Mamica, ki je v formi, se več smeje in deli pozitivno energijo tako očku (ki je pogosto zmeden v prvih tednih po porodu, saj se on na ta dogodek ni pripravljal tako intenzivno vseh devet mesecev kot ve) kot na otroka. In otrok vam bo to zagotovo vračal z enakimi občutki, spanjem ipd.

Zagotovo več kot dovolj razlogov, da se splača vztrajati in ostati redno aktivna vse do konca nosečnosti. Če se le počutite dobro, ste zdrave in nimate rizične nosečnosti.

Tanja Želj, prof. šp. vzg., trenerka pilatesa ter vaditeljica vadbe v času nosečnosti

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"