Pravljična Danska

2. 9. 2014
Deli

Domovina slavnega pisatelja H. C. Andersena in mlinov na veter - pravljična Danska.

Raznolika kulinarika

V obmorski državi bi pričakovali veliko količino ribjih specialitet. Toda prav nasprotno, ponudba rib v trgovinah je zelo majhna, kakovostne ribe pa se dobijo le v specializiranih prodajalnah. So pa Danci veliki ljubitelji omak. Radi imajo omako iz kopra, česnovo, paradižnikovo ali gorčično omako, najraje pa jedo kroglice iz mletega mesa, ki so nacionalna jed, ali prekajeno svinjsko meso.

Obožujejo tudi obložene kruhke, ki jim rečejo smörrebröd. Jedo jih tudi namesto kosila, manjkati pa ne smejo na nobenem praznovanju ali v restavraciji. Tipične so še rdeče klobase Pulse iz svinjine in rahlo začinjene s poprom in muškatnim oreščkom.

Na peščeno plažo

Danska z Grenlandijo in Ferskimi otoki tvori Kraljevino Dansko. Je najmanjša od skandinavskih držav in ne leži na skandinavskem polotoku.

Kdor bi rad poležaval na plaži na soncu, se mora odpraviti do najbolj severnega dela države – mesta Skagen. Tam je čudovita bela plaža, ki jo obdajata Baltsko in Severno morje. Veliko število peščenih plaž in jezer v lagunah lahko najdete tudi na obali zahodnega Jutlanda.

Mesto, v katerem živi zgodovina

Zelo obiskano je tudi glavno mesto Köbenhavn, v katerem je velik del svojega življenja preživel pravljičar Hans Christian Andersen. Vredni ogleda so na primer stavba borze Borsen, vojaška utrdba Citadela, kraljeva knjižnica ali pa kip male morske deklice.

Na otoku Seeland boste lahko občudovali grad Charlottenlund, ki ga obdajajo vrtovi v angleškem in francoskem slogu. Če pa so z vami tudi otroci, ne pozabite na obisk Legolanda v Billundu.

Zlati zaklad iz Danske

Pivovarno Carlsberg je leta 1847 ustanovil danski napredni industrijalec, človekoljub in ljubitelj umetnosti Jacob Christian Jacobsen. Bil je začetnik modernega pivovarstva in hladilne tehnike in predvsem izkoriščanja kvasovk. Po njegovih stopinjah je šel tudi sin, ki je v pivovarno prinesel nove ideje. Danes je Carlsberg ena največjih pivovarn na svetu.

Posladkajte se z danskim zavitkom – Wienerbröd

Wienerbrod - danska oblika zavitka

Sestavine za 2 zavitka:

  • 3,5 skodelice moke
  • 2 zavitka suhega kvasa
  • 150 ml smetane
  • žličke mletega kardamoma
  • 1/2 žličke soli
  • 2 jajci
  • 1/2 skodelice sladkorja v prahu
  • brusnična, ribezova ali malinova marmelada za nadev
  • 250 g masla

1. Moko presejte v skledo, ji dodajte koščke hladnega masla in z električnim mešalnikom ali pa z rokami zgnetite v grudice. V drugi skledi zmešajte pol skodelice tople vode in kvas in ga pustite vzhajati približno 5 minut. Nato dodajte smetano, kardamom, sol, jajce in sladkor in vse skupaj zmešajte. Tekočo mešanico zmešajte z grudicami in zgnetite v gladko testo. Skledo pokrijte s čisto kuhinjsko krpo in testo pustite vzhajati čez noč.

2. Testo prevrnite na delovno površino, ga razvaljajte v približno 1 cm debel kvadrat in ga prepognite v trikotnik. Nato ga spet razvaljajte, prepognite in postopek še dvakrat ponovite. Tako pripravljen kvadrat zavijte v prozorno folijo in ga za približno 30 minut postavite v hladilnik.

3. Pečico segrejte na 180 °C. Dva pekača obložite s papirjem za peko. Testo razdelite na dva dela in oba razvaljajte na 30 x 20 cm velik kvadrat. Sredi kvadrata naredite črto iz marmelade. V testo nato od strani (do marmelade) z ostrim nožem zarežite približno 1,5 cm široke trakove. Nato jih prepognite na nadev in prekrižajte v mrežo. Zavitka položite v pekač, kjer naj vzhajata še 15 minut. Premažite ju z razžvrkljanim jajcem in pecite približno 20 minut. Na koncu oba posujte s sladkorjem v prahu.

Priprava 50 min, vzhajanje 12 ur.
Na osebo 250 kcal  B: 3 g, M: 13 g, OH: 28 g.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"