3 načini dihanja za notranjo umirjenost in energijo

18. 6. 2015 | Robert Hönn
Deli
3 načini dihanja za notranjo umirjenost in energijo (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ste razdraženi? Nimate časa? Zaspani sredi dneva? Brez volje? Dih je temelj dobrega počutja. Predstavljamo 3 preproste načine diha za notranjo umirjenost in energijo.

1. Ste razdraženi? Razburjeni? Nimate časa? Preveč opravkov?

Sedite v udoben položaj in zravnajte hrbtenico. Težo odložite na svoje sedelne kosti, za nekaj trenutkov močno potegnite trebuh noter, privzdig­nite prsni koš in spustite ramena. Vrh glave naj se izteza proti nebu, brada naj ne štrli preveč naprej!

Za nekaj trenutkov zaprite oči in le opazujte svoj dih. Ko vaša pozornost zaznava, kako zrak vstopa in izstopa, kako hitro se napolnite ali izpraz­nite, začnite počasi podaljševati svoj izdih. Pustite vdihom, da vstopajo spontano.

Ko se izdih približuje koncu in če je bil ritem diha zelo plitek in hiter, si po potrebi na začetku k daljšemu izdihu pomagajte z ne premočnim potegom trebušne stene proti hrbtenici. Naj bo vaš cilj vzpostaviti ritem, kjer je izdih dvakrat daljši od vdiha.

2. Ste brez energije? Zaspani sredi dneva? Brez volje?

Ležite na hrbet. Naredite nekaj poglobljenih izdihov, globoko vdihnite in zadržite dih. Napnite celotno telo, poskušajte se napeti tako, da se vam zazdi, da v notranjosti vibrirate, ter s hitrim, globokim izdihom sprostite. Ponovite od tri- do petkrat. Diha ne zadržujte predolgo, nekaj sekund bo zadostovalo.

3. Potrebujete več nadzora nad svojim življenjem? Se vam zdi, da teče mimo vas?

Lezite na hrbet. Po nekaj globljih izdihih sprostite celotno telo. Ko je telo umirjeno, ob izdihu potegnite trebuh nežno navznoter. Ob vdihu ga poskusite z dihom potisniti proti nebu.

Dih naj ostane trebušen. To pomeni, da vdihujete le toliko časa, da dih ne začne premikati vašega prsnega koša. (Vdih v spodnji del pljuč potisne trebušno prepono globlje in posledica je, da se organi trebušne votline pomaknejo nižje in naprej. Dih v trebuh je torej vdih v spodnji del pljuč.)

Vsak izdih naj bo celoten, kar pomeni, da se v zadnji fazi izdiha trebuh sam, brez dodatne zavestne manipulacije abdominalne stene, premika proti hrbtenici. Izdihnite vse, kar lahko. Izdihnite vse, kar je odveč.

Avtor: Robert Hönn, E-RYT (Experienced Registered Yoga Teacher), CYT (Certified Yoga Teacher);  foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"