Zakaj 5 obrokov na dan?

31. 3. 2014 | Barbara Novak
Deli
Zakaj 5 obrokov na dan? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vsepovsod ste že lahko prebrali, lahko celo rečem, da že vrabčki čivkajo, da je zdravo jesti pet obrokov na dan, da si je treba hrano razdeliti na manjše obroke, ki naj bodo uravnoteženi, jesti je treba na dve do tri ure itd. To je vse super, ampak bilo bi pa še lepše, če bi tudi razumeli, zakaj.

Pa si poglejmo vsaj nekaj razlogov.

1. Napihnjenost 

Temu pojavu se izognemo, če hrano zaužijemo v več manjših obrokih, kot pa če si za kosilo privoščimo vse, kar vidimo, in potem obsedimo na stolu in se držimo za trebuh, ker imamo občutek, da nam bo zdaj zdaj počil.

2. Nihanje krvnega sladkorja 

To povzroča padec energije in zaspanost, utrujenost. Saj si lahko predstavljate, kako postanete utrujeni, ko se 'napokate' in vse, kar vam gre po mislih, je, kako bi se prilegel počitek. Tudi veke postajajo težje iz minute v minuto, vi pa vidite samo še kavč.

3. Razdražljivost 

Kar poglejte okoli sebe in opazujte, kako so nekateri 'tečni', ko je že skrajni čas, da nekaj pojedo. Hrana torej vpliva tudi na naše obnašanje. Ne pravijo zastonj, da se je človeka, ki je na strogi dieti, ki vsebuje zelo malo hrane, bolje izogibati kot pa drezati vanj.

4. Hranilne snovi in skladiščenje

Naše telo določenih hranilnih snovi ne more skladiščiti v velikih količinah. Telesu pa jih kljub vsemu lahko zagotovimo dovolj, če si prehrano razdelimo na manjše obroke čez ves dan.

Dober primer so recimo beljakovine, kjer je izkoristek večji, če pojemo petkrat po 100 gramov mesa kot pa naenkrat pol kilograma.

Tudi večina vitaminov, razen A, D, E in K, se, če jih telo tisti trenutek ne potrebuje, odplakne naprej v školjko. Lahko pojeste kilogram citrusov naenkrat, a telo si bo vzelo vitamina C le toliko, kot ga tisti trenutek potrebuje, preostanek pa bo ostal neizkoriščen.

5. Jejte počasi in z užitkom

Svetujem vam, da jeste počasi in z užitkom, kajti le tako boste hitreje zaznali, kdaj ste že siti. Pozorni bodite na to, da boste zaužili več manjših obrokov čez dan, vsi pa naj vsebujejo večino telesu potrebnih nutrientov, kot so beljakovine, ki vas bodo nasitile, raznovrstno zelenjavo, ki bo vir vitaminov in mineralov in vam bo poleg vsega dala še občutek polnosti.

Če želite izgubiti nekaj kilogramov, pa del ogljikovih hidratov nadomestite z dodatno porcijo zelenjave.

Barbara Novak, profesionalna osebna trenerka z ameriško licenco AFPAA

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord