Meritve napredka - nujne za uspešno hujšanje

15. 2. 2014 | Vir: Lisa | Barbara Novak
Deli
Meritve napredka - nujne za uspešno hujšanje (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Prevečkrat zanemarjeni del pri procesu hujšanja in oblikovanja telesa, ki pa je vse prej kot nepomemben.

Vsa teorija okoli hujšanja je sicer super in fajn, a le rezultati štejejo. In meritve predstavljajo trenutek resnice, ko preverimo, ali gremo v pravo smer, in po potrebi uvedemo spremembe, če s trenutnimi rezultati nismo zadovoljni.

Pomembne so iz več vidikov

Z njimi lahko objektivnejše spremljamo sam napredek in ga bolje razumemo, zlasti če na tehtnici ni nobenih sprememb.

Služijo nam lahko v odlično podporo pri vztrajanju, motivaciji in še in še. Služijo lahko tudi za referenco, ko se k neki 'dieti' vračamo ali ko recimo želimo med seboj primerjati uspešnost več različnih sistemov.

Opisala bom, kako rezultate svojih varovancev z meritvami spremljam jaz oziroma kako jih naučim te samostojno izvajati doma. Razen v redkih primerih je čisto dovolj, če se opravijo enkrat na teden ali 14 dni.

Kako rezultate spremljamo doma

Vedno poudarjam, da je treba meritve izvajati ob istih oziroma ob čim bolj podobnih pogojih kot prejšnjikrat. Isti dan v tednu, ob isti uri, najbolje takoj zjutraj, takoj po jutranji potrebi.

Najprej se stehtamo. Priporočam vam, da uporabljate čim bolj natančno elektronsko tehtnico, kajti tako boste bolj natančno zaznali še tako manjšo razliko v teži. Na tehtnico stopite vsaj trikrat in zapišite oziroma izberite povprečno vrednost.

Sledi merjenje z merilnim trakom, in sicer od zgoraj navzdol:

ROKA – izmerite najširši del napetega/stisnjenega bicepsa oz. nadlahti desne roke.

PAS

1. meritev – poiščite najožji del pasu (trebuha ne smete tiščati ven ali ga vleči notri).

2. meritev – 2 cm pod popkom; trebuh (zrak) potegnite noter, kolikor morete, tako da dobite najmanjšo možno meritev.

3. meritev – 2 cm pod popkom; trebuh potisni ven, kolikor morete, oziroma ga popolnoma sprostite ter poskušajte izmeriti čim več. Le tako bosta zadnji meritvi res realni.

ZADNJICA – meritve se lotite od strani in pomerite na najširšem delu oziroma na sredini.

BOKI – stopite z nogami skupaj in pomerite čez najširši del bokov.

NOGE – stojte na obeh nogah v širini bokov in pomerite čez najširši del desnega stegna.

Kot ste lahko opazili, je zelo pomembno, da vedno merite najširši del. Le tako se boste izognili morebitnim napakam v meritvah.

Če bi bilo treba, si lahko tudi z alkoholnim flomastrom označite, kje točno si ste merili, da bodo meritve resnično vedno izvedene na istem mestu.

Vsako meritev sproti zapišite, da ne bi katere pozabili in da resnično izločite možnost napake. Predlagam vam, da si vse meritve zbirate v pregledni tabeli, kamor lahko vnesete še morebitne dodatne informacije. Ob pogledu na vse skupaj lažje ocenjujete rezultat in se odločate, kako naprej.

Sama ob izvedbi meritev vedno vprašam tudi, ali so bile od zadnjih meritev kakšne spremembe, ki bi lahko vplivale na sam rezultat pri merjenju. Vsako malenkostno spremembo je namreč treba upoštevati. Od tega, ali ste prejšnji večer ali dan pred merjenjem naredila trening, kakšno večerjo ste pojedli, koliko vode popili, kdaj si bili nazadnje na veliki potrebi, ali ste morda ravno tik pred ali med menstrualnim ciklusom, pa do tega, ali ste spali dovolj in ali si zadnje čase bolj utrujeni itd.

Na podlagi zbranih informacij boste iz tedna v teden imeli boljši vpogled v odzivanje svojega telesa na določen sistem prehrane, treninga in ostalega. Le tako boste potem lahko optimalno uvajali potrebne spremembe, da boste zagotovo iz tedna v teden tudi bliže zastavljenemu cilju.

Barbara Novak, profesionalna osebna trenerka z ameriško licenco AFPAA

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"