4 stvari, ki jih morate narediti, preden začnete hujšati

10. 5. 2015
Deli
4 stvari, ki jih morate narediti, preden začnete hujšati (foto: Profimedia)
Profimedia

Če ste sklenili, da boste v tem letu preoblikovali svoje telo, vam svetujemo, da v začetku naredite naslednje.

Opravite osnovne meritve!

Pri procesu hujšanja in oblikovanja telesa so meritve izredno pomembne. Le tako boste v prihodnjih mesecih lahko natančno spremljali napredek in hkrati ohranjali motivacijo.

Meritve telesne pripravljenosti lahko opravite v vseh večjih fitnes centrih, kjer vam bodo poleg osnovnih mer telesa izračunali še odstotek maščobe in preizkusili vaše sposobnosti na kolesu, tekaču ali steperju.

Lahko pa meritve, ki bodo zadostovale za začetek, opravite tudi doma. Torej, preden se čisto resno lotite prenove svojega telesa, si zapišite naslednje …

1. Vzemite šiviljski meter in izmerite obsege:
  • desne in leve roke v nadlaketi,
  • prsi,
  • pasu v najožjem delu,
  • bokov,
  • desnega in levega stegna,
  • obeh meč.
2. Stopite na tehtnico in si zapišite telesno težo.

Telesna teža ni pokazatelj napredka, predvsem v prvem mesecu se lahko zaradi pridobivanja mišične mase dvigne nad začetno vrednost. A naj vam to ne vzame volje do gibanja!

Dejstvo je, da je mišična masa težja od maščobnega tkiva, obstaja pa tudi dobra plat – ne samo med vadbo, mišične celice tudi v mirovanju porabljajo več energije kot maščobne, kar pomeni, da bo vaša dnevna potreba po kalorijah narasla. Če kalorijskega vnosa ne boste povečali, bo telo črpalo energijo iz maščobnih zalog in tu se bo začel kazati napredek.

Več: Razumevanje 'meritev napredka' in kako naprej, ko se 'ustavi'

3. Slikajte se v spodnjem perilu.

To bo dokaz za vaše stanje pred začetkom vadbe. Ko boste po nekaj mesecih ponovno slikali svoje telo, boste presenečeni nad napredkom.

4. Vodite dnevnik prehrane in športnih aktivnosti.

Priporočamo vam, da si vsak dan redno zapisujete, kaj vse ste pojedli in koliko ste bili telesno aktivni.

Pri dnevniku prehrane je pomembno, da vanj zapišete vsak še tako majhen grižljaj in mu pripišete uro zaužitja. V dnevnik športnih aktivnosti zabeležite vrsto vadbe in njeno trajanje ter napor, ki ga ob vadbi občutite.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord