Vse dobre strani vadbe z utežmi

14. 11. 2016
Deli
Vse dobre strani vadbe z utežmi (foto: Profimedia)
Profimedia

In zakaj bi jo morale izvajati tudi ženske.

Ženske se večinoma otepajo vaj s prostimi utežmi, čeprav zadnje čase vsi strokovnjaki zatrjujejo, da je to ena najboljših vadb za dobro formo in vitko postavo. Pri tem pa ste lahko brez skrbi, ne boste se spremenile v e v Neverjetnega Hulka.

Poglejmo, zakaj se nedvomno splača vsaj dvakrat na teden dvigovati uteži.

Čvrste roke

Ženske imajo veliko več težav z mlahavimi rokami kot moški, saj težje dobijo mišice. In roko na srce, mlahave roke niso privlačne ter zelo hitro pokažejo na našo neaktivnost.

Ženske velikokrat skrbi, da bodo dobile prevelike, moške mišice, a ta skrb je povsem odveč, saj bi za to morale res aktivno trenirati in najverjetneje jemati še kakšna prehranska dopolnila. Žensko telo namreč vsebuje od 10- do 30-krat manj hormonov, ki vplivajo hitro rast mišic kot moško. Torej za čvrste roke poprimite za uteži.

Poskusite tudi: Okrepite in oblikujte zgornji del telesa s treningom, ki ga lahko izvajate kjerkoli

Uteži so pomembne pri hujšanju

Telesna aktivnost je pri hujšanju zelo pomembna in poleg kardiovadbe, na katero po navadi navalijo ženske, ne smemo pozabiti tudi na dvigovanje uteži. Še kar nekaj ur po zaključenem treningu z utežmi bo telo porabljalo kalorije, ki jih sicer ne bi. In za vsakega pol kilograma mišične mase, ki jo pridobite, vaše telo porabi od 35 do 50 kalorij več na dan.

Močne mišice, trdne kosti

Redni trening vadbe z utežmi dokazano izboljšuje kostno gostoto, kar lahko v prihodnosti prepreči nastanek osteoporoze, ki ogroža ženske. Zlasti tam po 40. letu in v menopavzi lahko redni trening izboljša mineralno kostno gostoto, tako da nikoli ni prepozno. Za dobre kosti in mišice pa je seveda treba redno vaditi.

Za nizek pritisk

Seveda sta zdravo srce in dobro počutje zelo pomembna, da smo v dobri fizični kondiciji, zato je fino, da tečemo in hodimo. A tudi dvigovanje uteži je izjemnega pomena.

Trening z utežmi skrbi za zniževanje krvnega pritiska, izboljšuje delovanje srca in znižuje verjetnost za razvoj sladkorne bolezni. V raziskavi American Heart Association Survey so ugotovili, da so udeleženci samo z 12-tedenskim treningom z utežmi izboljšali svojo vzdržljivost med hojo za 38 odstotkov.

Preprečevanje poškodb in zmanjševanje bolečin

Močnejše mišice pomenijo tudi močnejše vezivno tkivo in stabilne sklepe, kar lahko močno zmanjša verjetnost za nastanek poškodb. Z dvigovanjem uteži pa se lahko tudi učinkovito spravite nad bolečine v spodnjem delu hrbta, kar so potrdile številne raziskave.

Preberite še: Najboljši nasveti za aktivne