Vonj potu - od česa je odvisen?

6. 8. 2013
Deli
Vonj potu - od česa je odvisen? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Potenje deluje kot klimatska naprava in skrbi, da se naše telo ne pregreje. Zato je nujno, da se pošteno prepotimo. A ob tem ne smemo pozabiti na sodelavce v pisarni, sopotnike na avtobusu ali sotrpine v nabito polni čakalnici. Od česa je pravzaprav odvisen vonj potu?

Obstajata dve vrsti znojnic - ekrine in apokrine

In vseh skupaj je na človeškem telesu od dva do štiri milijone.

Na srečo vseh vaših sopotnikov na mestnem avtobusu, so to v večini ekrine žleze. Te so na rokah, hrbtu in prsih, izločajo pa tekočino, ki je brez vonja in je sestavljena večinoma iz vode ter natrijevega klorida.

Apokrine žleze znojnice pa so tiste, ki nam v vročih poletnih mesecih povzročajo največ težav. Nahjajo se pod pazduho in v predelu dimelj, torej na mestih, ki so hkrati tudi naboljša goijšča bakterij.

Znoj, ki ga izločajo apokrine žleze, je na začetku brez vonja. Vonj se razvije ob stiku z bakterijami, ki v vlažnih, toplih podpazduhah najdejo idelane razmere za življenje. Poleg tega se iz teh žlez izloči tudi do desetkrat več znoja kot iz ekrinih žlez znojnic.

Pospešeno delovanje apokrinih žlez med drugim povzroča tudi stres.

Kadar izpod pazduhe ne zaudarjate, ste torej ali zelo mirni ali pa poškropljeni z dobrim antiperspirantom. Ta vsebuje aluminijev klorid ali cirkonij, ki začasno zamaši apokrine žleze in človeštvo obvaruje najhujšega smradu.

Na telesni vonj lahko vpliva tudi prehrana.

Kako si pomagamo?

Pomagamo si lahko različnimi pripravki, a še najboljša pomoč so voda, milo in dezodorant.

Če pa se umivate več kot dvakrat na dan, bo vaša koža izsušena in lahko popoka. Potem se lahko bakterije še bolj udomačijo.

Nasvet: Kako izbrati dezodorant?

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"