Nega telesa med in po nosečnosti

24. 2. 2011
Deli
Nega telesa med in po nosečnosti

Tanke bele črtice, ki se najpogosteje pojavijo med nosečnostjo ali po njej, so zelo nadležne in jih je zelo težko odstraniti. Da jih ne dobite, si lahko pomagate z losjoni in kremami, dobra novica pa je, da obstajajo metode, s katerimi jih lahko popolnoma izbrišete.

Strije, ki se najpogosteje pojavljajo na stegnih, zadnjici, nadlahteh, na trebuhu in na dojkah, so trakasta stanjšana koža – brazgotina, ki je nastala, ker koža ni dovolj elastična in se ne more več raztezati.

Najpogosteje se pojavijo med nosečnostjo ali po njej. Lahko pa tudi med hitrim pridobivanjem ali izgubljanjem telesne teže.

Strija je svetlejša kot koža, lahko tudi malce rdečkastega odtenka in zelo vidna, zato tudi zelo nadležna. Nagnjenje k nastanku strij je odvisno tudi od dednih zasnov, prožnost kože je namreč različna pri vsakem posamezniku.

Preventiva

Strije lahko preprečimo z vsakodnevno masažo ter nego, s katero pospešimo prekrvavitev in izboljšamo prožnost vezivnega tkiva.

Pravilna masaža poteka tako, da začnemo z močnimi potegi od stopal proti zadnjici, nadaljujemo z rokami od dlani do ramen ter na koncu nežno obkrožimo trebuh in prsi, pri čemer se ne dotikamo prsnih bradavic. Zaključimo z vodoravnimi potezami od desne proti levi in nazaj prek dekolteja ter s krožnimi gibi prek zadnjice. Masirajte se z masažno rokavico ali gobico, po masaži pa nanesite olje ali kremo.

Kreme, olja ali losjoni naj vsebujejo retinol, alfahidroksikisline in lokalne steroide. Ker je strija nekakšno vnetje kože, lokalni steroidi to vnetje zmanjšajo, alfahidroksi in retinol pa uničita negativne strani steroidov. Zato je najbolje, da uporabljate takšno mešanico.

Če ste strije že dobili, naj vas reklame za čudežne losjone nikar ne zavedejo, saj jih s temi nikakor ne morete odstraniti, lahko pa izboljšate njihov videz.

Popolna odstranitev brez kirurškega noža

Naprava Bi-One™ in naravna metoda Biodermogeneza® zagotavljata učinkovite in trajne rezultate brez bolečin in poškodb tkiva, saj prvič delujeta na neestetske vidike in tudi strukturo kože, obremenjeno s strijami. Terapija je sestavljena iz štirih različnih faz:

  • 1. faza: piling – v prvi fazi se stanjša debelina roženega sloja, ki je še posebej vidna v primeru brazd.
  • 2. faza: hranjenje – v drugi fazi kožo nahranimo s posebnimi sestavinami, ki pospešujejo regeneracijo kožnega tkiva. Izboljša se tudi kožna mikrocirkulacija.
  • 3. faza: regeneracija – s tretjo fazo pospešimo prekrvavitev ter posledično pospešimo razmnoževanje celic.
  • 4. faza: masaža – v četrti fazi poteka aktivacija limfne mikrocirkulacije, s katero se pospešita drenaža in iznos odpadnih snovi. Vzpostavi se normalen kožni pH in hidrolipidni film.
Učinki Biodermogeneze®

Zapolnitev in zmehčanje brazd – občutek mehke in elastične kože. Strija se postopoma zmanjša in izravna z nepoškodovanim tkivom.

Boljša prekrvavitev – brazda strije se dvigne, tkivo izgubi tipično bledo barvo in se zlije z barvo zdrave kože.

Hidratacija – reaktivacija celične produkcije izboljša prekrvavljenost tkiva, ki je tako veliko bolj kompaktno.

Hidratacija in večja elastičnost kože – tkivo postane bolj napeto in čvrsto, večja je tudi njegova vlažnost.

Ponovna zagorelost – postopno povečanje melanocitov v tkivu omogoča vnovično obarvanje poškodovane kože na popolnoma naraven način. Pri klasičnih metodah odstranjevanja strij sončenje močno odsvetujejo, medtem ko je pri terapiji z Biodermogenezo® sončenje celo zaželeno.

Razstrupljanje – limfni mikroobtok se reaktivira in omogoči odvajanje toksinov. S tem koži zagotavlja svežino, značilno za mlado in zdravo tkivo.

Analiza rezultatov Biodermogeneze®, ki je bila preizkušena na več kot dva tisoč osebah, je pokazala velik odstotek uspešnosti. V kar 35 odstotkih strije niso bile več vidne, v 40 odstotkih pa so se strije vidno zmanjšale in obarvale s pigmentom.

Analize že od prvih preizkusov metode Biodermogeneze® kot terapije proti strijam kažejo, da se je vsem strankam vidno izboljšal tudi tonus kože. Prav zaradi tega se lahko metoda uporablja tudi kot terapija za tonifikacijo kože in zdravljenje staranja kože na obrazu.

Po nosečnosti

Nikar se po nosečnosti ne podvrzite strogim dietam in odpovedovanju. Z rahlimi spremembami prevetrite vsakdanje navade in raje s pravilno nego poskrbite, da bo koža gladka in napeta. Tako je vsaka ženska lahko videti zapeljiva kljub polnejši postavi in kakšnemu odvečnemu kilogramu. Lisa torej priporoča:

  • na jedilnik vključite več sadja in zelenjave,
  • popijte vsaj dva litra vode na dan,
  • kožo negujte z izdelki za čvrstost in elastičnost,
  • lotite se vaj za napet trebuh, noge in zadnjico.
Nega za čvrst trebuh

Da, po nosečnosti ostane največ maščobe. Veliko bolje, kot da takoj naredite 300 trebušnjakov, je, da jih vsak dan naredite le 30, nato pa se lotite masaže tega predela.

S krožnimi gibi trebuh masirajte vsaj 20 minut. Učinek bo seveda boljši, če pred tem kožo namažete s kremo, ki topi maščobo in spodbuja prekrvavitev.

Napeta zadnjica

Za lepšo kožo na zadnji plati lahko veliko storite že med jutranjim prhanjem. Z menjavanjem hladnega in toplega curka boste pospešili cirkulacijo. S tem boste pripomogli k odplaki maščob in k izboljšanju čvrstosti kože.

Nego nadaljujte z anticelulitno kremo za učvrstitev. Pri tem kožo rahlo vlecite in stiskajte, saj tudi takšna masaža pripomore k odvajanju maščob.

Lepe noge

Nego začnite že zvečer, da bodo noge naslednje jutro sveže in spočite. Pred spanjem jih za nekaj minut leže dvignite v zrak. Prste rok položite na kolena, nato pa z njimi drsite navzdol. Ponovite desetkrat, pri tem naj prsti vsakič zarišejo drugo pot. To pospešuje prekrvavitev in odtekanje limfe, s tem pa blaži občutek težkih in utrujenih nog.

Naslednje jutro jih po prhi s potegi od gležnja navzgor zmasirajte s kremo, ki nahrani in učvrsti kožo. Bodite pozorne, kako sedite – nog ne križajte, saj boste tako povzročile zastoj pretoka krvi in limfe. Na kolenih se vam bo nabrala maščoba, koža pa bo groba in siva.

Sijoče prsi

Med nosečnostjo in z dojenjem se prsi velikokrat povesijo in izgubijo polnost. Zato vam priporočamo, da z nego in telovadbo odpravite to težavo.

Stopite pred ogledalo, držite se vzravnano, rame spustite navzdol in rahlo nazaj, trebuh povlecite navznoter, navzven pa potisnite prsni koš. K lepim in pokončnim prsim pripomore tudi masaža.

Kožo najprej enkrat na teden nežno zmasirajte s pilingom, nato pa še z nekaj kockami ledu. Za nego prsi in dekolteja so na voljo posebne kreme, ki krepijo tkivo ter tanko kožo in izboljšujejo njeno prekrvavitev. Lahko pa jih nadomestite z masko, ki jo uporabljate za obraz.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"