Uporabni nasveti za nego otroka

16. 5. 2013
Deli
Nega otroka (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Mlade mamice so pogosto kar malce zmedene ob vseh informacijah, s katerimi jih o dojenčku zasipava okolica. Zato je naš prvi nasvet – sledite svojemu občutku in upoštevajte le nekaj najbolj osnovnih pravil.

1. Zmerno pri kozmetiki

Otroku, ki nima večjih težav in vnete ritke, je povsem dovolj vsakodnevno kopanje. Če uporabljate kreme, jih nanašajte v zares majhnih količinah. Dajte otrokovi koži možnost, da malo zadiha, naj kar na zraku vpije nekaj kreme.

2. Nočna svetloba ni potrebna

Veliko mamic svojemu otroku vso noč pušča prižgano luč. Obstajajo tudi lučke, ki oddajajo pritajeno svetlobo, ki naj bi otroka umirila.

No, svetloba zares ni potrebna, niti ni posebej zdrava, zlasti za novorojenčke. Konstantna luč lahko zniža raven hormona melatonina, ki vpliva na spanec oziroma na urejen bioritem.

3. Obračajte otroka

Nikar naj otrok ves čas ne leži na hrbtu, obrnite ga tudi na bok. To počnite, vse dokler otrok ni sam dovolj močan, da se obrne.

4. Znojenje

Nikar otroka ne oblecite preveč, saj se bo preveč potil in se posledično lahko prehladi. Ravnajte se po vremenu. No, če opazite, da je velikokrat preznojen, tudi ko ni razloga za to, ga odpeljite k pediatru. To je lahko znak rahitisa, ki ovira uravnavanje znojenja.

5. Ne solite hrane

V prvem letu življenja otroku oblikujete okus. Prevelika količina soli škodi otrokovemu organizmu, predvsem ledvicam, ki še niso povsem razvita. Hrano začnite soliti šele po prvem letu, in še to previdno in malo.

6. Kreme imejte v hladilniku

Vsaka kozmetika, tudi otroška, najdlje ohranja svežino v hladilniku. Tako lahko zdrži celo leto dni, ne da bi se ji poslabšala kakovost.

7. Ne sladkajte

Sladki napitki otroka naredijo žejnega. Tako otroka navajate na sladek okus in bo začel zavračati vodo, ki je zanj najbolj zdrava.

8. Prezračite sobo

Veliko odraslih se boji prepiha, zato otroka umikajo od odprtega okna in zapirajo vsa okna po hiši. Vendar je postan in nasičen zrak veliko bolj škodljiv za otroka kot svež. Zato redno zračite otrokovo sobo. Bolj boste otroka ščitili pred prepihom in odprtim oknom, bolj bo bolan in občutljiv.

9. Redno previjajte

Po navadi previjamo dojenčka na tri ure, razen ponoči, ko se lahko eno previjanje izpusti. Plenični predel je treba negovati zelo skrbno, predvsem v vročih poletnih dneh, da se ne bi pojavil plenični izpuščaj, ki ga povzročajo vlaga, drgnjenje in amonijak v ostanku urina in/ali blata.

Po umivanju je treba dojenčkovo spolovilo in predel zadnjice namazati v tankem sloju z negovalnim mazilom ali kremo (na primer s hladilnim mazilom).

Najbolje je, če uporabljamo kakovostne zračne plenice. Prav tako pa je pomembno, da dojenčka pustimo čim dlje odvitega ter ta čas izkoristimo za igro in blago masažo dojenčkovega trebuščka v smeri urinega kazalca, kar preprečuje kolike.

10. Rast prvih zobkov

Pri izraščanju prvih zobkov so lahko boleče in otekle dlesni prava nadloga. V omenjenem obdobju lahko starši dojenčku masirajo dlesni s čistim prstom in gelom ali kapljicami za lajšanje bolečin in mehčanje dlesni, ki vsebujejo lokalni anestetik, da dlesen omrtvi. Ti izdelki so primerni po tretjem mesecu starosti. Dojenčku bodo prijala tudi razna ohlajena grizala.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"