Kako kupovati kolesarsko čelado

16. 6. 2016
Deli
Kako kupovati kolesarsko čelado (foto: Profimedia)
Profimedia

S kakršno koli čelado je glava zaščitena bolje kot brez nje, tveganje za poškodbo se vedno zmanjša. Vseeno pa je pomembno, da si za nakup čelade vzamete čas, čelade se med seboj razlikujejo ne le po velikosti, ampak tudi po obliki.

Prometni zakon predpisuje, da morajo vsi otroci do 14. leta na kolesu obvezno nositi čelado, za odrasle pa je uporaba čelade pri vožnji s kolesom priporočljiva, saj so kolesarji med najbolj ranljivimi udeleženci v prometu.

In med poškodbami, ki nastanejo v prometnih nesrečah ali pri padcih, so posledice poškodb glave najbolj tragične.

S kakršno koli čelado je glava zaščitena bolje kot brez nje, tveganje za poškodbo se vedno zmanjša.

Na testu se vendarle vedno znova pokažejo razlike v kakovosti zaščite, zato na ZPS potrošnikom svetujejo, naj preverijo rezultate neodvisnih potrošniških testiranj. Pomembno pa je tudi, da si za nakup čelade vzamejo čas, čelade se med seboj razlikujejo ne le po velikosti, ampak tudi po obliki.

Nasvet ZPS, kako kupovati čelado:

1. Vzemite si čas. Čelado obvezno pomerite. Pri tem ne gre samo za obseg glave, tudi oblike glav so zelo različne in včasih je težko najti pravo čelado. Pri gibanju z glavo čelada ne sme opletati ali drseti, pritrjevalni trakovi pa morajo potekati pod brado in ne smejo zakrivati ušes. Sedeti mora trdno, a hkrati udobno.

2. Ne najdete ustrezne nastavitve? Blazinice v notranjosti čelade lahko premaknete ali zamenjate z debelejšimi. Če vam kljub temu ne uspe najti pravilne nastavitve, potem ta model ni za vas.

3. Čelada mora biti pravilno nameščena na glavo. Če stoji preveč naprej, ostane nezaščiten zadnji del glave, ko pa je nameščena preveč nazaj, je v večji nevarnosti čelo. Na glavo mora biti pravilno pripeta, saj se sicer ob padcu lahko sname, preveč zategnjeni trakovi pa so neudobni.

4. Vse kolesarske čelade, ki so naprodaj v Evropi, morajo ustrezati evropskemu standardu EN 1078, kar mora biti z oznako CE tudi označeno na izdelku.

5. Da vam pod čelado ne bo vroče, ne kupujte modelov, ki imajo majhne prezračevalne odprtine. Dobro je, če je na sprednjem delu čelade nameščena mrežica za zaščito pred žuželkami.

6. Barve so seveda stvar posameznikovega okusa, lahko pa spomnimo: žive in svetle barve so v prometu bolj vidne in svetle, čelade (predvsem bele) pa se na soncu manj segrevajo.

7. Odsvetujemo kupovanje čelade na spletu, razen če ste izbrani model že preizkusili in veste, da vam ustreza. Prav tako odsvetujemo nakup rabljene čelade, če niste prepričani, kaj se je z njo dogajalo.

8. Po morebitni nezgodi je treba čelado zavreči, pa čeprav na njej ni vidnih poškodb. Ob močnem udarcu se namreč poškoduje notranja struktura, kar precej zmanjša njeno trdnost.

Vir: ZPS

Na ZPS lahko preverite rezultati zadnjega testa čelad za odrasle.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ