Pričelo se je nacionalno kolesarjenje za srečo

14. 5. 2015
Deli
Na novinarski konferenci v Ljubljani so projekt predstavili dr. Ivan Eržen, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje, mag. Polona Demšar Mitrovič iz Ministrstva za infrastrukturo in dr. Aljaž Plevnik iz Urbanističnega Inštituta Slovenije. (foto: Jani Ugrin)
Jani Ugrin

Nacionalna pobuda Pripelji srečo v službo je nadaljevanje večletnega projekta V troje in aktivno spodbuja kolesarjenje na delo v skupinah po tri, s tem pa posredno osrečuje vse tiste, ki so vključeni v projekt.

Kolesarjenje namreč pozitivno vpliva na občutek sreče, s tem pa povečuje tudi delovno učinkovitost in izboljšuje odnose s sodelavci. Projekt bo trajal do 22. septembra letos, ko se bo ob dnevu brez avtomobila končal s podelitvijo nagrad najsrečnejši trojici.

Nacionalna pobuda Pripelji srečo v službo je namenjena promociji uporabe kolesa kot prevoznega sredstva za pot v službo.

Kolesarska steza dokazano pelje do sreče

Telesna aktivnost ima dokazane pozitivne učinke na splošno počutje ljudi. Kolesarjenje združuje obliko vadbe in prijazen način potovanja. Uporaba kolesa za pot v službo kolesarje zjutraj prebudi in napolni z energijo za ves dan, deluje protistresno, zaposleni pa so tako bolj zadovoljni, učinkoviti, srečni in samozavestni v primerjavi s sodelavci, ki uporabljajo druge načine prevoza.

Raziskava, izvedena v Veliki Britaniji v 18 letih na vzorcu 18.000 potnikov, je dokazala, da imajo aktivni načini potovanja pozitiven vpliv na posameznikovo duševno in splošno počutje.

Nedavna raziskava, ki so jo izvedli na Univerzi Duke v Severni Karolini, se osredotoča na vpliv gibanja na čustveno stanje. Ugotavlja, da lahko že 30 minut dnevne aktivnosti prepreči nastanek depresije.

Hkrati uravnava tudi raven hormonov (predvsem adrenalina in kortizona), ki zvišujeta odpornost proti stresnim vplivom.

Mnoge koristi vožnje s kolesom

Kolesarjenje nima pozitivnih vplivov samo na počutje, ampak prinaša tudi mnogo drugih prednosti.

Lahko je zanimiva alternativa iz več razlogov: ne povzroča izpustov CO2, v mestnih središčih je izjemno časovno učinkovita rešitev, saj se lahko kolesarji izognejo prometnim zamaškom in jim ni treba iskati parkirnega prostora, hkrati prihranijo denar za gorivo in parkirni prostor ter se lahko pripeljejo neposredno do točke, kamor so se odpravili, ob tem pa z rednim gibanjem sproti skrbijo tudi za svoje zdravje.

Na kolesu od maja do septembra

Letošnje leto bodo lahko svoje prevožene poti navdušeni kolesarji spremljali od 10. maja, mednarodnega dneva gibanja, pa vse do 16. septembra 2015. Pobuda se bo s podelitvijo nagrad najuspešnejši trojici končala 22. septembra ob dnevu brez avtomobila.

Kolesarske trojke se lahko registrirajo na spletnem naslovu www.pripeljisrecovsluzbo.si, kjer spremljajo svoje poti.

Za kolesarje navijamo že šesto leto

Nacionalna pobuda Pripelji srečo v službo je nadaljevanje projekta V troje, ki je pet let spodbujal uporabo kolesa v namene mobilnosti. V zadnjih letih so tako v okviru projekta kolesarji prevozili kar 268.761 kilometrov in tako opazno znižali količino izpusta CO2.

Poslanstvo projekta je namreč, da spremljamo prihranek izpustov CO2 v slovenskih mestih, ker ljudje za svojo dnevno pot na delovno mesto izberejo kolo namesto avtomobila, hkrati pa poudarjamo, da je takšna oblika mobilnosti tudi zdrava, ekonomična in prijetna.

Projektu V troje je leta 2011 izvedbeno okrilje ponudila Agencija za varnost prometa, v letu 2012 Urbanistični inštitut Republike Slovenije, od leta 2013 pa je potekal v organizaciji društva Urbani premiki. Letošnje leto je nacionalno pobudo Pripelji srečo v službo v izvedbeno okrilje prevzel Urbanistični inštitut Republike Slovenije v sklopu projekta EU Bike2work.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"