Miro Jerenec: Zagovornik postopnosti v vadbi

16. 7. 2012
Deli
Miro Jerenec (foto: Mima, Borut Midlil)
Mima, Borut Midlil

Miro Jerenec je eden od pionirjev slovenskega fitnesa. Lastnik in ustanovitelj Fitnes studia Forma v Mariboru in član upravnega odbora Fitnes zveze Slovenije je z dušo in srcem predan tudi karateju, v katerem je postal vice prvak Jugoslavije in slovenski prvak.

Miro je po poklicu diplomirani trener karateja, ki ga spremlja vse življenje in je zaznamoval njegovo poklicno pot, saj ga je začelo zanimati delovanje človeškega organizma ter kako izboljšati fizične in psihične sposobnosti posameznika.

»S karatejem se ukvarjam že od svojega 15. leta. Ob tem me je spremljal tudi fitnes, ki je po koncu aktivne kariere postal moja prva ljubezen. Ker sem spoznal slast in grenkobo vrhunskega športa, zdaj uživam v rekreativnem ukvarjanju s športom in prenašam znanje na druge, ki jih zanima zdrav način življenja,« pove Miro.

»Danes bolj cenim dobro pripravljenega rekreativca, ki se lahko ukvarja z več športi, kot pa ozko usmerjene vrhunske športnike, kajti njih vidim kot žrtve sodobnega časa. Trening bi moral izboljšati kakovost našega življenja, na pa da nam postavlja ovire in omejitve.«

Garanje

Kot nekdanji vrhunski športnik je izkusil, kaj pomenita odrekanje in garanje za dosego zastavljenih ciljev. Postal je osebni trener FZS, inštruktor potapljanja, ljubitelj kajtanja, jadranja in pohodništva.

»Moj pristop k vadbi je danes dosti bolj sproščen. Sem pa zagovornik postopnosti v vadbi. Dokler nisem zadovoljen z napredkom vadečega ali če mislim, da psihično in tehnično še ni pripravljen stopiti na višjo raven treniranja, tega ne počnem za vsako ceno.«

Miru je največje veselje delo z varovanci, pri katerih se pojavijo večje ali manjše gibalne težave.

»Korekcija ustaljenih vzorcev gibanja in ojačitev in aktivacija zapostavljenih mišičnih skupin je prvotni cilj vadbe. Na treningu moči kot najbolj variabilnem delu vadbe je seveda primaren poudarek. Izkušnje pa so me naučile, da dajem velik pomen gibljivosti sklepov in prožnosti mišičevja,« še doda.

Korak za korakom

Iz bogatega nabora znanja in izkušenj, ki si jih je Miro pridobil v 20 letih dela v fitnesu, je spoznal, da mu je najbližji holistični pristop k vadbi.

»Osnovna ideja tega pristopa je v celostnem obravnavanju varovanca tako v vadbenem, prehranskem kot psihološkem pristopu. Velikokrat v ciklus vadbe uvedem faze razbremenitve in regeneracije, če ocenim, da bo varovancu to koristilo, pa čeprav morda upočasnim napredek v vadbi. Če ima varovanec gibalne omejitve, potem testiram tudi njegovo gibljivost. Skupaj z vadečim določim cilje, ki jih je možno doseči. Postopnost in rednost v prehrani sta ključ do uspeha,« še zatrjuje Miro.  

Mima,  foto: Mima, Borut Midlil

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"