Tenis - za boljšo koordinacijo, ravnotežje in gibljivost

12. 8. 2011
Deli
Tenis, za boljšo koordinacijo.

Tenis izboljša koordinacijo telesa, ravnotežje, gibljivost, hitrost in eksplozivnost. Je ena najbolj priljubljenih rekreativnih iger pri nas (mogoče malo manj med ženskami in bolj pri moških), ki jo lahko igramo v dvorani (cena ure v dvorani pozimi je med 15 in 25 evri) in na prostem (cena ure je med 4 in 8 evri).

Za tenis potrebujete lopar, za začetnika ne sme biti pretežak, seveda se posvetujte s strokovnjakom (cena loparja je 30–200 evrov in več – poglejte na razprodajah). Kupiti morate tudi športne čevlje ali superge, še posebej, če igrate na pesku (cena od 40 do 100 evrov), saj imajo poseben podplat, ki omogoča oddrsavanje, in ne razrijejo igrišča. Cena teniških žogic je od 3 do 10 evrov in jih moramo redno menjati, saj se zmehčajo približno v treh do sedmih urah igranja. Žogice so vakuumsko zaprte, in ko jih enkrat odpremo, se začnejo mehčati (tako da ne moremo sedem let zapored enkrat letno igrati tenis z istimi žogicami).

Tenis izboljša koordinacijo telesa, ravnotežje, gibljivost, hitrost in eksplozivnost. Krepi in skladno razvija vse mišice telesa. V eni uri tenisa naj bi porabili, seveda odvisno od intenzivnosti, od 450 do 900 kalorij in več. Seveda pa morate vedeti, da je tenis tudi zelo psihološki šport, pri katerem je potrebno veliko zbranosti in koncentracije pri visokem utripu, zaradi česar je lahko tudi zelo frustrirajoč.

Da bi se kot začetnik dobro naučili igrati tenis, boste potrebovali ogromno preigranih ur. Za začetek se vpišite v tečaj, najemite trenerja (ura osebnega trenerja pri nas je med 15 in 25 evri plus igrišče) ali pa pojdite h igralni steni. Dobro je, če vam kdo pokaže osnove tenisa, saj je večini teniških samoukov velikokrat žal - saj ko enkrat narobe usvojiš udarec, ga je zelo težko popraviti. Če ste bolj tekmovalnega značaja, je tenis eden izmed športov (tudi za ženske), kjer lahko tekmujete kar v nekaj rekreativnih ligah in na turnirjih.

Kako se igra?

Tenis se igra na različnih podlagah, kot so pesek, trava (zelo malo igrišč, v Sloveniji ni nobenega), umetna trava, preproga, plastika ali beton. Pri igri se žogico udarja prek mreže, začne pa se s servisom (imate dva poskusa) v levi ali desni kvadrat servisnega polja. Nasprotnik mora servis odbiti prek mreže na vašo stran. Žogica se lahko v vašem polju odbije največ enkrat. Tenis velja za enega bolj kompleksnih rekreativnih športov, za katerega potrebujemo veliko časa in treniranja, da lahko odigramo dvoboj. Ponavadi ženske redko igrajo za točke in si samo podajajo ter poskušajo držati žogico v polju. Tudi drugače, razen če sta partnerja zelo enakovredna, je bolje igrati brez štetja točk, saj je lahko teniški dvoboj živčna vojna s samim seboj.

Osnovna udarca pri tenisu sta forhend in bekhend

To sta udarca, ki se uporabljata po odboju žogice od tal. Forhend je udarec, ko žogica prihaja na stran vaše močnejše roke, bekhend pa je udarec, ko žogica prihaja na vašo slabšo roko (lahko se odigra enoročno ali dvoročno). Vsi teniški igralci imajo boljši forhend in se, če gre žogica po sredini igrišča, postavijo tako, da lahko udarijo s forhendom.

Volej in smeš – servis

Volej je udarec, ki se igra na obe strani (forhend in bekhend). To je udarec, ki ga odigramo, še preden žogica udari ob tla na naši strani, večinoma se igra ob mreži.

Smeš je udarec, podoben servisu, in je odgovor na nasprotnikov lob (udarec, ko žogica leti prek naše glave).

Poškodbe

Zaradi težkega loparja in strun lahko dobite tako imenovani teniški komolec (zaradi trenja strun in loparja lahko začutite nadležno bolečino v komolcu). Drugače je tenis dokaj varen šport. Še največja nevarnost je lopar, saj vas lahko bolijo mišice (v hrbtu, roki) zaradi raznovrstnosti vihtenja. Z njim pa se lahko ob reševanju žogice ali zaradi svoje nespretnosti močno kresnete. Tenis se vedno začne igrati počasi na polovici igrišča, ko pa se dobro ogrejemo, stopimo do zadnje črte in nadaljujemo igro.

Zgodovina

Že pred dvema tisočletjema so ljudje igrali igro, ki je bila nekoliko podobna današnjemu tenisu. Rimljani so jo imenovali trigon. Malo usnjeno žogico so napolnili s semeni fig in nasprotnika sta jo udarjala z majhnim lesenim veslom prek napete vrvi toliko časa, dokler ni končala na kamnitih tleh. Najzgodnejši zapisi o tenisu so iz 11. stoletja iz Francije, ko sta se za igrišče uporabljali stena in poševna streha, žogico pa so udarjali z dlanjo, prvi zapisi o uporabi loparja pa so iz 16. stoletja.
Olimpijske igre – na programu olimpijskih iger je bil tenis prvič že leta 1896.

ZANIMIVOST

Slovenija je ena od vodilnih držav po številu igrišč na prebivalca. Že v prejšnji državi je bil zelo priljubljen rekreativni šport in športna društva so s prostovoljnim delom ter s pomočjo države zgradila ogromno teniških igrišč (samo v Ljubljani jih je več kot 200, kar je nekako eno igrišče na tisoč prebivalcev), zato je tenis pri nas relativno poceni v primerjavi z drugimi državami.

Iz Lise

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ