Kako jesti manj?

21. 5. 2013
Deli
Kako jesti manj? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Nič ni narobe, če se kdaj pa kdaj pregrešite, a če je takšnih "spodrsljajev" preveč, bo ves trud, ki ste ga vlagali do zdaj, hitro izpuhtel. Predlagamo nekaj preprostih trikov, ki vam bodo pomagali, da se boste lažje uprli.

1. Jejte z manjšega krožnika

Pri obroku vaš običajen krožnik zamenjajte z desertnim. Čisto preprost trik, ki vam bo pomagal nadzorovati velikost porcije in s pomočjo katerega ne boste pretiravali pri količini hrane. Poleg tega smo ljudje vizualna bitja, zato boste imeli celo občutek, da ste pojedli več kot ste v resnici.

2. Posoda naj ostane na štedilniku

Ko končate s pripravo jedi in sedete za mizo, naj bo pred vami le krožnik s pripravljenim obrokom, posoda, v kateri ste kuhali, pa naj čaka na štedilniku. Morda se vam bo zdelo neumno, a polna miza dobrot vas lahko hitro premami in na vašem krožniku se bo znašla dodatna porcija.

3. Pričnite s solato

Obrok pričnite s solato, ki vas bo delno nasitila (tudi z obilo vitamini in minerali), tako boste pri glavni jedi pojedli bistveno manj.

Vendar pri pripravi solate ne uporabljajte že pripravljenih solatnih prelivov. Takšni prelivi vsebujejo ogromno dodatkov in sladkorja in so prava kalorična bomba. Najbolje je, da si pripravite mešano solato, z malo olivnega olja, limoninega soka in soli.

Tudi juha je odlična izbira za začetek, saj je splošno znano, da topla tekočina daje občutek polnosti v želodcu. Poskusite z zelenjavno juho.

4. Spijte kozarec vode

30 minut pred obrokom spijte kozarec ali dva vode. Res preprost trik, rezultat pa bo manj zaužitih kalorij in izguba nekaj kilogramov, kar potrjuje tudi raziskava, ki so jo opravili znanstveniki v Virginiji. Tisti, ki so pred vsakim obrokom popili dva kozarca vode, so v povprečju izgubili do dva kilograma. 

Sadje, ki vsebuje veliko vode, je lahko prav tako učinkovita rešitev.

5. Čokolada pred obrokom

Če vam trik z vodo ni najljubši – kaj pravite na košček temne čokolade (največ 30 g) 5 minut pred obrokom? Učinek je enak. Zaradi sestavin v čokoladi boste imeli občutek sitosti, poleg tega pa boste hkrati potešili še željo po sladkem.

6. Nakupovalni seznam

Preden se odpravite v trgovino po nakupih, si pripravite seznam, kaj morate kupiti. Seveda se morate seznama potem tudi držati.

Med nakupovanjem se skušajte ogniti oddelku s sladkarijami, da ne bi podlegli skušnjavi. Prav tako se v trgovino ne odpravljajte s praznim želodcem.

7. Prava organizacija

Pripravite si tedenski jedilnik, v katerega vključite čim bolj zdravo in raznoliko prehrano. Tako boste imeli nadzor nad obroki, na voljo pa le živila, ki jih potrebujete za pripravo obroka in nič nepotrebnih skušnjav. K jedilniku dodajte še zdrave prigrizke, ki jih lahko vzamete s seboj, ko boste dalj časa na poti ali v službi.

Če se odpravljate na slovesnost, dogodek, rojstni dan ... prej nekaj pojejte. Lahko le jogurt ali sadje. In prigrizki, ki jih navadno ponudijo ob takšnih priložnostih, vas ne bodo premamili.

8. Vodite dnevnik prehranjevanja

Zapišite vsak obrok, prigrizek, grižljaj..., ki ga zaužijete čez dan. Imejte navade pod popolnim nadzorom. Študije so namreč pokazale, da tisti, ki vodijo dnevnik prehranjevanja, zaužijejo 20 - 30 % manj kalorij kot bi jih sicer.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ