Ogljikovi hidrati - za trening z najboljšim dosežkom

11. 6. 2013
Deli
Ogljikovi hidrati - za trening z najboljšim dosežkom (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Človek za energijo potrebuje ogljikove hidrate, za obnovo celic in gradnjo tkiva beljakovine in še nekaj malega maščob. Stvar pa je še malenkost bolj zakomplicirana. Za vrhunski dosežek je pomemben tudi čas, v katerem jih zaužijemo.

V mojih mladih letih je v naši ulici živel Vili in nam fantom je bil neizčrpen vir domišljije. Vili, sicer avtomehanik, je bil znan po tem, da je kar naprej govoril o dnevih in prigodah, ki jih je preživel v vojski.

Vendar Vili ni bil član kakšne elitne skupine, izkušnje in prigode, ki jih je delil, so nastale med služenjem vojaškega roka v JLA. No ja, veliko večino pa si jih je izmislil, kar smo vedeli, vendar smo ga vseeno radi poslušali. Pri govorjenju se je vedno držal nadvse pomembno, roke pa je prekrižal na prsih, tako da se je prav lepo videl tisti zeleni, sprani, vtetovirani napis JLA. Govoril je veliko!

Spominjam se zgodbice o tanku M84. Ta tank naj bi imel eno napako. Ni šel na vodo, na vse drugo pa! Vili pravi, da je ta tank lahko tankal z vsem, kar je bilo umazano in mastno. Torej bencin, nafta, petrolej, kerozin, olje ...

Zanimivo, pomislim.

Pri človeku je sicer podobno, vendar pri tistem, ki hoče vrhunskih dosežkov, še zdaleč ne.

Fiziološki učinek ogljikovih hidratov

Človek za energijo potrebuje ogljikove hidrate, za obnovo celic in gradnjo tkiva beljakovine in še nekaj malega maščob. Stvar pa je še malenkost bolj zakomplicirana.

Za vrhunski dosežek je pomemben tudi čas, v katerem jih zaužijemo.

Vendar se tokrat ustavimo pri ogljikovih hidratih. Čeprav so omejena vrsta goriva in najbolj energijsko izkoriščeno gorivo, obstaja razlog, zakaj so kritičnega pomena za optimalne dosežke.

Trening naj se vedno zaključi s fiziološkim in psihološkim zadovoljstvom. Tega pa ne morete doseči brez pravih ogljikovih hidratov.

Fiziološki učinek ogljikovih hidratov je razmeroma preprosto razumljiv; njihov psihološki učinek pa je bolj skrivnosten, a zagotovo obstaja.

Študije so pokazale, da je občutenje utrujenosti med vadbo, z vsemi njegovimi škodljivimi učinki na motivacijo in samozavest, neposredno povezano z zniževanjem glikogenskih rezerv v mišicah. Zaradi teh spoznanj so ogljikovi hidrati kraljevska hrana za športnike.

Trening z najboljšim dosežkom

Recimo, da ste tekač na pet kilometrov, ki delate ponovitve na 400 metrov. Če imate solidnega trenerja, ki izvaja pravilno vadbeno progresijo, mora biti vaša zadnja ponovitev najboljša. Če ni, potem je nekaj narobe z vašimi ogljikovimi hidrati.

Če ste dvigovalec uteži in delate potege z ročko, bi morala biti vaša zadnja ponovitev najboljša. Če lahko na koncu dvignete samo znižano težo, so vaše glikogenske zaloge verjetno že pri koncu. Tako se pripravljate samo za povprečje.

Bistvo je, da morata biti vaš program in vaša prehrana z ogljikovimi hidrati narejena tako, da se popolnoma prilagajata vašemu telesu in da končate vsak trening z najboljšim dosežkom tistega dne.

To je kritičnega pomena tudi zato, ker vaše mišice in možgani vedno registrirajo in si zapomnijo zadnjo ponovitev.

Če boste proti koncu treninga počasnejši in slabotnejši, boste počasnejši in slabotnejši ter brez prave energije tudi v končnih, odločilnih minutah tekme.

Za hitrejšo rast in večjo moč ter boljše razpoloženje je treba pravilno uživati ogljikove hidrate, da vam bo na koncu treninga še ostalo nekaj goriva.

Mito Šinkovec, osebni in kondicijski trener

Priporočamo tudi 7 pravil uživanja ogljikovih hidratov.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"