Avokado - zeleni čudež iz tropov

24. 7. 2013
Deli
Avokado

Ta eksotični sadež lahko kupite vse leto, iz njega pa pričarate številne kulinarične poslastice.

Čeprav vsebuje avokado veliko za zdravje koristnih snovi, njegova uporaba še ni precej pogosta. Običajno se nam zdi, da ne vemo, kako shranjevati ta sedež, kako ga uporabiti in kako ga je najbolje uživati.

Sadež ljubezni

Najstarejša najdena semena avokada so stara približno sedem tisoč let. Najprej so ga začeli uporabljati Azteki v Mehiki, ki so verjeli v njegove afrodizične učinke. Avokado se je v 17. stoletju s krščanskimi kolonialisti razširil po vsem svetu. Danes ga največ pridelujejo v Kaliforniji, Izraelu in Španiji.

Drugačna hruška

Avokadu rečejo tudi maslena hruška. Je tropsko drevo, ki zraste do 20 metrov visoko. Podoben je naši hruški. Je ovalne do okrogle oblike in ima debelo, gladko lupino bleščeče zelene barve. Meso sadeža je kremno svetlo zeleno do rumenkasto in je podobno maslu. Ima veliko rumeno koščico z rjavim lesenim slojem in rahlo oreškast okus. Nezrel sadež je zelo grenak.

Zaloge za naše zdravje

Avokado vsebuje veliko proteinov in vitaminov, na primer A, B, C in E. Vsebuje tudi celo vrsto mineralov, predvsem železo, kalcij, fosfor in kalij. Po zaslugi lecitina znižuje raven holesterola v našem telesu in izboljšuje spomin. Avokado spada med energetsko najbolj dragoceno sadje, je lahko prebavljiv in se zelo priporoča pri prebavnih motnjah, kardiovaskularnih težavah in boleznih živčnega sistema.

Dovolj ga je zgolj prepoloviti

Avokado odpremo tako, da ga po sredini celega zarežemo z ostrim nožem, ga primemo z obema rokama in zavrtimo v dveh nasprotnih smereh. Meso sadeža je treba takoj po lupljenju nakapati z limoninim sokom, da ne postane rjavo in tako ne izgubi dragocenih snovi. Če je avokado preveč trd, ga zavijte v rjavo papirnato vrečko ali časopis in dva do tri dni pustite stati na sobni temperaturi. Tako se bo zmehčal.

1 GvakamoleRecept za gvakamole

Zeleno omako gvakamole so pripravljali že Azteki 200 let pred Kristusom. Pomagali so si z velikimi možnarji, imenovanimi molcajete. V teh so najprej zmečkali avokado, dodali paradižnike in omako le še solili. Danes dodajamo še čebulo, čili in ponekod tudi koriander ali origano. Gvakamole se večinoma postreže k tortiljam in koruznemu čipsu.

2 Recept za avokadovo juho

Za 4 osebe potrebujete: 3 avokade, 3 žlice sesekljanih lističev koprca, 1 drobno sesekljano rdečo čebulo, 3 žlice sesekljanih in praženih lešnikov (brez dodatka maščobe), 500 ml ohlajenega pinjenca, 1 žlico rdečega vinskega kisa/sol

Avokadova juhaPriprava:
1 Avokado zarežite in ga olupite. Eno polovico prihranite za kasneje, drugo polovico pa grobo zrežite in jo pretlačite skupaj s koprcem, čebulo in 2 žlicama lešnikov. Nato prilijte še pinjenec in kis, solite in spet pretlačite.

2 Juho za približno 30 minut postavite v hladilnik in jo postrezite s preostalim avokadom in sesekljanimi lešniki.

Na osebo približno 510 kcal, beljakovine: 10 g, maščobe: 45 g, ogljikovi hidrati: 13 g

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"