Čaj za razstrupljanje

24. 3. 2014
Deli
Čaj za razstrupljanje (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

V kitajski medicini sodi med čudežne napitke, v moderni znanosti pa njegovo moč pripisujejo različnim mikroorganizmom, ki nastanejo pri pridelavi čaja. Kitajski pu'er oz. pu-erh namreč pridelujejo tako, da ga fermentirajo in nato več let skladiščijo v temnih kleteh.

Pu-erh je črni čaj, ki izvira iz kitajske province Yunnan.

Obirajo ga iz najstarejših čajevcev na svetu in čaj nato fermentirajo - najprej ga navlažijo, cepijo s kulturami mikroorganizmov in nato hranijo v toplem prostoru z visoko zračno vlago. Tako ga skladiščijo v temnih kleteh več kot leto dni.

Značilen je njegov malce nenavaden okus po zemlji in vonj, ki spominja na vonj, ki zaznamo v starih hišah, pomembno vlogo pa igra starost. Starejši je, bolj je učinkovit in boljši je.

Zdravilne lastnosti pu-erh čaja

Pu-erh je bogat vir vitaminov in mineralov. Vsebuje vitamine B1, B2, C, E ter kalij, kalcij, magnezij, cink, natrij in železo.

Čaj spodbuja presnovo, delovanje jeter, znižuje holesterol, izboljša krvni obtok, topi maščobe, pomaga pri žolčnih težavah in zmanjša učinke zaužitega alkohola.

Je odličen antioksidant. Polifenoli, ki so prisotni v čaju, preprečujejo delitev rakavih celic. Uravnavajo tudi raven holesterola v krvi, delujejo proti krvnim strdkom in topijo maščobe.

Klorofil, ki vsebuje magnezij in železo, pospešuje rast in obnovo tkiv,  zmanjšuje neprijetne telesne vonjave in pomaga pri zdravljenju kamnov.

Pu-erh vsebuje tudi fenole, ki prav tako delujejo izrazito antioksidativno.

Pu-erh in gibanje

Učinek čaja pride do izraza še najbolj takrat, ko smo telesno aktivni. Zato se pogosto priporoča, da si namesto kave privoščimo skodelico pu-erh čaja in nato skočimo še na kratek tek ali hitro hojo.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord