Ženski vidik: Dopust in odnosi

22. 7. 2014
Deli
Ženski vidik: Dopust in odnosi (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ko pride julij naše delovne funkcije in sposobnosti počasi odpovedujejo, možgančki pa se kar sami ženejo na plažo. Zalotimo se, kako sanjarimo – v službi in doma – in si zatrjujemo, da je že skrajni čas, da gremo na dopust in si povrnemo delovno moč in voljo.

Iti na dopust pomeni tudi več časa preživeti s fantom, z možem in otroki. Verjamem, da se marsikatera izmed vas sprašuje, kako se boste kot par ali družina imeli na dopustu, ali se boste razumeli ali prepirali.

Vsak dopust prinese s seboj nekaj tesnobe, kar se tiče medosebnih odnosov, to pa ravno zato, ker bomo s partnerjem ali družino preživeli več časa kot sicer, kar pomeni tudi večjo možnost za spore in prepire, pa tudi za lepe, vesele ali romantične trenutke. Tako odhajamo na dopust malce razdvojene in v dilemi.

Ženskam ni pomembno le, da so videti dobro v novih kopalkah ter so lepo porjavele po tednu ali dveh dopusta, ampak da dopust, kar se tiče odnosov, preživijo kakovostno.

Najpogosteje se na dopustu prepiramo zaradi butastih malenkosti: kdo bo šel zjutraj v trgovino, kam bomo šli na večerjo, mož je kupil napačno kremo za sončenje, pozabil je na vso romantiko ob sončnem zahodu in razvajanja ob večerji, ki jih je nekoč obvladal, žena bi se rada pogovarjala, mož pa v miru pil pivo v senci, ker je za pogovor in podobne neumnosti pač prevroče.

Tako lahko v dneh, namenjenih počitku, privre tudi kakšna vroča beseda, žaljivka, kritika ali zbadljivka, tudi solza ali žalost. “Pa ravno na dopustu se morava prepirati! Ne more počakati, da prideva domov in v stare tirnice?”

Vedno, kadar gre za konflikte, se prepiramo zaradi malih in nepomembnih stvari, a kar želimo prek njih sporočiti, je za nas sila pomembno. Koliko žensk konča v solzah po sporu o nepomiti posodi, nezlikanem perilu, neplačanih položnicah? Koliko jih žalostno obsedi na kavču, ko možu rečejo, da se želijo le pogovarjati z njim?

Kaj ženske s tem sporočamo:

nepomita posoda – ne zmorem vsega sama, prosim, priskoči mi na pomoč. Nezlikano perilo – enako. Neplačane položnice – če stopiva skupaj tudi finančno, nama bo obema lažje in bova oba manj zaskrbljena glede tega. In če nas partner ne razume, se naši občutki, sproženi ob nepomiti posodi, le še poglobijo.

Na koncu pristanemo pri nerazumevanju in osamljenosti, ki jo nerazumevanje prinese s seboj, pa da smo same za mnogo stvari, da nas v naši globini in potrebah partner ne razume.

Le trije koraki, ki se začnejo pri banalnosti in končajo pri občutkih, ki ranijo in so zakopani nekje globoko v nas.

Tudi če se želimo na dopustu izogniti prepirom ali celo ignorirati težave, bodo privrele na dan. V takšni ali drugačni obliki ter slej ali prej.

Na dopustu par ali družina potrebuje čas zase, da se privadi na stanje, ko so vsi večino dneva skupaj.

In prej ko začnemo reševati težave, večjo možnost imamo, da se imamo preostanek dopusta ne samo lepo, ampak celo krasno.

Dopusti so vedno preizkušnje, ali zdrživa skupaj ali ne, ali se znava zabavati ali ne. Ko človek pride nazaj v rutinsko življenje, manj svojega časa posveča odnosom, ker je pač način življenja tak, da si marsikdo ne zna ali ne more vzeti časa. Dopusti pa so popravni izpit iz zamujenih stvari, ki se nam v medosebnih odnosih dogajajo čez leto.

Naj dopust ne bo samo poležavanje in možgančki na paši, ampak priložnost, da še bolje spoznamo, partnerja ter otroke in predvsem sebe. Pa lep dopust vam želim!

Družinske počitnice - priložnost popravnega izpita

Ana Zarnik Horvat, univ. dipl. psih. in spec. zakonske in družinske terapije

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"