Kako dobro razporediti svoj čas?

22. 11. 2016
Deli
Kako dobro razporediti svoj čas? (foto: Profimedia)
Profimedia

Dobra organizacija časa in razporejanje delovnih obveznosti prinašata manj stresa ter večjo svobodo pri izbiri, kadar si želimo vzeti še trenutek za sprostitev.

Kako torej do boljšega razporejanja časa in večjega učinka pri vsem, kar počenjate?
  • Med tednom vstajajte ob vedno isti uri. Ne pritiskajte tipke 'snooze', pa čeprav gre za 'le 5 minut'. Dejansko vstanite takrat, ko ste nameravali. Čas za poležavanje si vzemite čez vikend.
  • Če ste ugotovili, da ste popoldne ali zvečer po službi za športno vadbo preutrujeni, reorganizirajte urnik in športne aktivnosti prestavite na zgodnje jutranje ure. Tako vam bo po koncu delavnika ostalo več časa za prijetnejše opravke, ki vam bodo vzeli manj energije: druženje z domačimi, prijatelji, obisk kina ali koncerta ...
  • Čas, ki ste ga odmerili za določeno aktivnost, popolnoma izkoristite. Med opravljanjem nalog ne počnite drugih reči. Tako lahko ohranite jasno osredotočenost na naloge.
  • Omejite uporabo družbenih omrežij. Pogosto se lahko tudi najboljši namen 'skočiti na facebook le za četrt ure' raztegne v uro ali več, zaradi česar nato zamujate z drugimi nalogami.
  • Ne le družbena omrežja, tudi druge moteče dejavnike med delom izklopite.

  • Če ste se nenadoma znašli v zagati, teden ali dva spremljajte svojo porabo časa in razmere analizirajte: beležite aktivnosti in koliko ur, minut jim namenite. Morda se sliši pikolovsko, a dokler zares ne poznate lastnih navad, jih boste težko spremenili. Nato premislite, kako bi porabo časa še lahko izboljšali.
  • Posamezne dneve natančno načrtujte. Pripravite si seznam obveznosti. Dokler ne postorite načrtovanega, ne počnite drugih reči. Tako v svojem urniku ohranjate tudi nekaj prostora za improvizacijo, če vas doleti nekaj nepričakovanega (kar se seveda pogosto dogaja, življenje ni in ne more biti predvidljivo in ni vse odvisno le od vas).
  • Obveznosti si razdelite v tri kategorije. V 1. skupino naj spadajo neodložljiva, nujna dela. V 2. skupino relativno pomembna dela, ki so takoj za neodložljivimi. V 3. skupino uvrstite prostočasne dejavnosti in vse tisto, brez česar lahko končate dan brez slabe vesti.
  • Tudi ko se sproščate in počivate, to počnite brez misli na včeraj ali jutri. Vsemu, kar počenjate, se posvetite, sicer boste le razdražljivi in nikjer zares prisotni. Tudi sprostitev je pomemben del dneva, ki zahteva vaš čas. Kadar vam tega časa zmanjka, pa izgubljeno hitro nadoknadite. Regeneracija je pomembna in je nikakor ne gre podcenjevati.

Preberite še:



Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek