Kako poiskati notranje ravnovesje

2. 12. 2014 | Vir: Lisa
Deli
Kako poiskati notranje ravnovesje (foto: Profimedia)
Profimedia

Ženske smo v zadnjih nekaj desetletjih postale sodobne amaconke, ki sicer še nosimo obe dojki, a delujemo in se odločamo čedalje pogosteje po moško.

Nekje na poti emancipacije in trganja okovov v smislu "ženska spada za štedilnik, ženska mora ubogati svojega moža, ki je njen gospodar, ženska naloga je rojevati in skrbeti za otroke itd." smo same izgubile velik del svoje ženskosti in ženstvenosti. Nisem nobena izjema. Odkar se zavedam, da je premalo, da navzven nosimo ženske atribute, a v sebi mislimo po moško, razmišljam o tem, da si bo treba sčasoma priznati in vzeti nazaj svojo žensko energijo in tudi ravnanje.

Problem nastane, ko mnogo sodobnih izobraženih, negovanih in ambicioznih žensk dvomi o lastnih sposobnostih. Bojijo se izpostavljati vse tisto, kar nosijo v sebi.

Težko si priznajo, da so odlične na poslovnem področju, in da je prav, da to razglašajo vsemu svetu. Zatiskajo si oči pred tem, da zmorejo iti med ljudi in prenašati svoje znanje in izkušnje drugim brez zadrege in tihe misli v smislu, kaj si bodo drugi mislili o meni. Tesnoba jih zagrabi, ko je treba pokazati lastno sposobnost reševanja, pa se včasih rajši vdajo v samopomilovanje ali negacijo.

Tokrat razmišljajmo o tem, da tako kot pri vsaki zadevi ali situaciji iščemo ravnovesje. V našem današnjem primeru je to lahko ravnovesje med kariero in poslovnimi ambicijami, ki zahtevajo od ženskega načina delovanja in razmišljanja prisiljenost v bolj moški način delovanja, to je bolj na prvo žogo, na silo ali prisilo.

Torej je naloga ali izziv ohraniti žensko sposobnost ohran­janja pozornosti na več podrobnostih in imeti pregled na celoto ter obenem vkorporirati moško aktivno prodornost in sposobnost vztrajanja.

Drugo področje, kjer lahko oblikujemo ekvilibrium, je, da se zavedamo, da delujemo iz naše ženske energije tako, da na nežen, rahločuten in sočuten način dosežemo, kar želimo in hočemo. Nič ni narobe s tem, da izrazimo, kar želimo, pa tudi, kar hočemo. Časi, ko je bil skoraj greh, če je ženska na glas povedala, kaj hoče in želi, so k sreči minili.

Pa se spet postavlja dilema: do katere mere lahko ženske sebi priznamo, da smo sposobne živeti in čustvovati v skladu z lastnimi notranjimi potrebami, ne da bi pri tem morale žrtvovati del svoje ženskosti?

No, na to vprašanje nimam niti sama (še) ustreznega odgovora, razmišljam pa v smeri, da ko se same počutimo v redu v svoji koži, tako telesno kot čustveno, potem lahko delujemo neobremenjeno in v skladu s svojim poslanstvom. A kaj, ko pritiski okolice, medijev in zahtev sodobnega tržnega produkta zahtevajo od ženske kot take, da je vedno telesno fit, brez gubic, vedno brezhibno naličena in poželjiva. Kako se ona počuti v notranjosti, ni pomembno. Pomemben je zunanji videz, kar se dogaja za kilo pudra in zad­njo verzijo modnih smernic, pa nikogar več ne zanima.

Seveda ne trdim, da ni pomembno, kako smo videti navzven. Je še kako pomembno, a mislim, da je poudarek v povezavi našega notranjega počutja, ko se dobro počutimo točno takšne, kot smo.

Me seveda delamo na tem, da smo zdrave, torej se redno in zdravo prehranjujemo, športamo v razumnih mejah, si občasno kupimo privlačno 'cunjico' ali čeveljce, se znamo diskretno naličiti in poudariti svoje ženske atribute. Vse to je odlično. A naj ta naša zunanjost sovpada oziroma naj bo usklajena z našo notranjostjo. Torej, kakor se počutimo v sebi, naj odseva navzven. Saj so že včasih znali povedati, da notranja lepota in duševni mir odsevajo navzven. A da bi se to lahko res izkazalo, moramo, dame moje drage, delati na sebi, svojih čustvenih ugankah in pasteh ter se učiti druga od druge kakšne strategije uporab­ljati pri iskanju svojih notranjih resnic. Ko to enkrat osvojimo ter se uskladimo, bomo same za sebe zmagovalke. Se splača.

Za revijo Lisa napisala Melita Kuhar, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok

Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali kaj povprašali, pogumno pišite na: info@svetovalnica.si. ali pokličite na 031 666 168. 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"