5 namigov za več poguma in zaupanja vase

10. 5. 2015
Deli
5 namigov za več poguma in zaupanja vase (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

V življenju se vsak želi dokazati. Toda nekaj drugega je, če smo zato stalno pod pritiskom.

Sem sposobna izpolniti velikanske zahteve v službi? Sem dovolj dober? Kaj si drugi mislijo o meni? To so vprašanja, ki mučijo številne ljudi. In ti se skoraj zlomijo pod bremenom, ne upajo pa si na glas reči: Ne zmorem več.

Svojo negotovost namesto tega skrivajo za masko, vedno bolj so glasni, čeprav so slabotni in utrujeni. Vsak dan znova se prisilijo, da funkcionirajo – v službi, doma in v partnerskem odnosu.

Vedenje, ki ima nevarne posledice:
  • motnje spanja,
  • depresije,
  • izgorelost,
  • psihosomatske težave …

Moški, ženske in perfekcionizem

Pri moških se strah pred neuspehom kaže predvsem na stvarni in storilnostni ravni, pri ženskah pa bolj na ravni odnosov. Bojijo se, da ne bodo več ljubljene, če bodo naredile napako. Moški se bojijo, da jih bodo imeli za nesposobneže. Oboji pa se znajdejo v pasti, v kateri uspeva strah pred neuspehom. Imenuje se perfekcionizem.

Le če bom vse naredil/a dovolj dobro, si zaslužim, da sem ljubljen/a.

To prepričanje je začetek spirale, ki vodi v prepad: radi bi se izognili napakam, a jih kljub temu tu in tam naredimo. Ker bi se jim na vsak način radi izognili, se še bolj naprezamo – in delamo še več napak. Te pa nam služijo za dokaz, da smo nesposobni. Spirala, ki pa ni nujno, da se vrti naprej. Obstaja kar nekaj poti, da jo zaustavimo.

5 namigov za več poguma in zaupanja vase

1. Skupaj gre lažje

Včasih lahko maj­hni izzivi izzovejo precejšnje težave. Človek si kar zamisli, kaj vse bi lahko šlo narobe – in si na koncu reče: Raje odneham! Toda s tem le nahrani svoj strah pred neuspehom.

Bolje je, da se o svojih načrtih in idejah pogovorite še z drugimi. Čudovito je, če delate v skupini, in tudi drugače pogovor precej pomaga. Ni nuj­no, da govorite le o svojih skrbeh. Dovolj je, da spregovorite o ocenah, zamislih in strategijah.

2. Realistični cilji

Če si zastavite velike ambiciozne cilje, postane strah pred neuspehom še večji. Zakaj? Zato ker domnevate, da je verjetnost, da jih dosežete, relativno majhna.

Če želite uspeti, imate lahko velike sanje, a pot do tja mora biti razdeljena v jasno formulirane konkretne vmesne cilje.

3. Spremenite prepričanja

Tudi če se tega ne zavedamo, si sami v sebi mislimo, da je vsak neuspeh prava hiba. To ne drži! 

Jasno bi morali povedati: Nismo na svetu samo zato, da bi funkcionirali! Tudi če naredimo napake, smo vredni ljubezni. Popolnoma normalno je, da vsak ne zna vsega!

Ponotranjite te misli in jih od časa do časa dopolnite s prijateljsko spodbudo: "No daj, poskusi. Uspelo ti bo."

In: "To hočem uresničiti, " namesto: "To moram narediti. "

4. Delite breme

Zelo nevarno je, če si ne pustite pomagati. Tudi drugi niso tako samozavestni, kot si mislimo. Kdor najde pogum, da prizna, da ga je včasih strah in da se počuti preobremenjenega, se zelo razbremeni – in pomaga drugim, da se odprejo.

5. V miru leži moč

Vedno je kaj za postoriti, in če bi želeli vse narediti stoodstotno, ne bi nikoli končali. Toda trajna obremenitev nas izčrpa in zaradi nje lahko tudi zbolimo. Seveda preveč počitka tudi ni dobro, ker se polenimo.

Skrivnost se skriva v tem, da znamo prisluhniti samim sebi in da smo sposobni spoznati, kdaj je čas za lenarjenje na kavču.