5 slabih učinkov kave na telo

25. 4. 2017
Deli
5 slabih učinkov kave na telo (foto: Profimedia)
Profimedia

Se imate navado zbujati ob vonju tople kave, ki vas pogreje in zbudi preden se odpravite od doma? Morda to ni najbolj zdrava navada, saj ima rjava tekočina poleg dobrega okusa tudi mnogo negativnih učinkov na zdravje.

Klorovodikova kislina

Telo naj bi jo proizvajalo le med prebavljanjem hrane. Če pijete kavo na prazen želodec, bo telo začelo proizvajati kislino, ne da bi jo potrebovalo. Zakaj je to problematično? Ker organizem ne hrani kisline v neomejenih količinah, torej je ob večjem obroku morda ne bo proizvedlo dovolj, saj se je porabila že pri jutranji kavi. To pomeni, da se živila, ki temeljijo na beljakovinah, ne bodo razgradila in lahko zlahka zaidejo v tanko črevo. Neprebavljene beljakovine povezujemo z zdravstvenimi problemi kot so napenjanje, plini in sindrom razdražljivega črevesja.

Razjede in kislost

Ker je kava dobrega okusa še ne pomeni, da ne vsebuje nekaj snovi, ki škodujejo vašemu želodcu. Kofein in nekatere druge kisline, ki jih najdemo v kavnih zrnih, uničujejo želodčno in črevesno sluznico. Zato je pacientom z boleznimi, povezanimi z želodcem, pitje kave odsvetovano.

Zgaga

Kaj ima kava opraviti s tem? Vse se začne z mišico zapiralko, ki preprečuje vračanje zaužite hrane v požiralnik. Nihče se ne počuti prijetno, kadar bruha in eden izmed razlogov je pekoč občutek v trebuhu. To je klorovodikova kislina, ki prihaja iz želodca nazaj v požiralnik. Kava pa je znana po tem, da sprosti zapiralko, kar vodi do zgage in refluksa kisline.

Stres in napetost

Kava se odlično odreže pri tem, da vas ohranja budne, vendar je to lahko zelo stresno. Imeti telo in misli vedno v pripravljenosti ni najboljša stvar, ki si jo lahko zamislite. Včasih prija trenutek mirnosti, da zbistrite misli, vendar to ni mogoče, če ste nenehno pod vplivom kofeina.

Sprejemanje mineralov

Strastni pivci opojne tekočine imajo težave s vpijanjem mineralov in hranil, saj kava vpliva na sprejemanje železa v trebuhu. Ovira tudi sposobnost ledvic pri zadrževanju kalcija, cinka, magnezija in drugih pomembnih mineralov.

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord