7 koristnih nasvetov proti potovalni slabosti

25. 7. 2015
Deli
7 koristnih nasvetov proti potovalni slabosti (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Potovalna slabost - pogosta težava, ki pa se jo lahko s preprostimi ukrepi omili ali celo prepreči.

1. Previdno pri prehrani

Pred odhodom posvetite nekoliko več pozornosti pravi izbiri hrane in pijače. Izogibajte se alkoholu in pijačam, ki dražijo vaš želodec (npr. gaziranim, zelo sladkim napitkom), za obrok pa si privoščite nekaj lahko prebavljivega. Težka, močno začinjena in mastna hrana lahko situacijo hitro poslabša. Tudi s praznim želodcem ni priporočljivo na pot.

2. Poskrbite za svež zrak

Izogibajte se kakršnimkoli močnim vonjem, predvsem po hrani. V času potovanja poskrbite za dovolj svežega zraka. Če potujete z avtom, si pomagajte s klimo (seveda nikar ne pretiravajte) ali pa se večkrat ustavite in avto prezračite.

3. Izberite mesto, kjer je občutiti najmanj gibanja

Če je le mogoče, izberite sedež, kjer je občutiti najmanj gibanja in tresenja. V letalu je nad krili navadno najbolj mirno, na ladji pa manj gibanja občutijo potniki v kabinah na sredini ladje in na nižjih palubah, kot tisti na višjih in v kabinah na zunanji strani.

4. Vedno v smeri vožnje

Med potovanjem bodite vedno obrnjeni v smeri vožnje in pogled usmerite naprej, v daljavo. Če potujete z avtom, sedite spredaj ali še boljše - vozite.

In pozabite na branje knjige, pisanje sporočil ipd.

5. Ne pogovarjajte se o slabosti

Pri tistih, ki so občutljivi, lahko že pogovor o slabosti vzbudi slabo počutje. Še slabše je, če oseba vidi nekoga, ki mu je slabo ali celo bruha, zato se temu izogibajte in se v slednjem primeru umaknite.

6. Počitek

Nekaterim pomaga, če za trenutek zaprejo oči, se uležejo in globoko zadihajo.

7. Zdravila

Če vas je res strah in se vam zdi, da alternativni prijemi ne bodo pomagali, pred odhodom poskrbite za zdravila, ki preprečijo potovalno slabost. Nekatera se v lekarnah dobijo brez recepta.

Takšna zdravila se navadno zaužije do pol ure pred vožnjo, če je potovanje daljše, pa je pri nekaterih dovoljeno vzeti tudi več odmerkov. Vsekakor se pred uporabo posvetujte z osebnim zdravnikom ali farmacevtom, saj se takšna zdravila pri nekaterih boleznih odsvetuje.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek