Dotik ima neposreden vpliv na naše duševno in telesno zdravje

3. 2. 2015
Deli
Dotik ima neposreden vpliv na naše duševno in telesno zdravje (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Dotik je kralj vseh človeških čutov! Kako pogosto se dotikamo in kako se na to odzivamo, ima neposreden vpliv na naše duševno in telesno zdravje, na naše odnose in na naš živčni sistem.

Danes obstaja že veliko dokazov, da je telesni stik z drugimi celo nekakšen temelj posameznikovega čustvenega, fizičnega in kognitivnega zdravja.

Če dotikanje vzamemo kot način komuniciranja, je naš odziv na telesni stik močnejši, hitrejši in bolj intuitiven kot na tisto, kar vidimo ali slišimo (pomislite na sluzastega šefa, ki se kot po naključju dotakne vaših stegen – odzovete se takoj in burno ter povsem intuitivno). Medtem ko so čutila za vid, sluh in okus v neposredni bližini možganov, so naši 'sprejemniki' za dotik razpršeni po celotnem telesu, zaradi česar smo v bistvu kot nekakšni velikanski senzorični procesorji. Ne morete ne čutiti! 

Psihologi trdijo, da je to najbolj prirojena lastnost človeškega bitja. V imenu evolucije smo se drug drugega dotikali, še preden smo se pogovarjali, zato fizična povezava z drugimi ljudmi ostaja ključnega pomena v našem življenju. Od rojstva oziroma še od prej, že v maternici, je dotik naš prvi občutek in običajno tudi zadnji, ki ga izgubimo s starostjo.

A čeprav vsi ljudje potrebujemo telesni stik z drugimi, nam niso vsem všeč enaki odmerki dotikanja. Če vprašamo psihologe, je to precej odvisno od naše narave, genetike, osebnosti, vendar tudi od tega, kako smo telesno navezo doživljali od rojstva, skozi otroštvo, mladost ... V kakšni kulturi dotikanja smo odraščali, kakšen odnos do dotikanja neguje družba, katere del smo, in predvsem naša družina.

Vendar do dotika ni zabetoniran; gre za nekaj, kar ima lahko svoje plime in oseke, naraste in spet upade, nanašajoč se na določeno obdobje v življenju in trenutne odnose z ljudmi. Naši možgani naj bi bili glede tega zelo 'elastični' – tudi če med odraščanjem niste nikoli doživeli toplega, ljubečega dotika, se lahko zgodi, da se škoda popravi bodisi z zdravim partnerskim razmerjem bodisi s terapijo. Lahko bi rekli, da imajo koristi dotika instant učinek.

A tudi odpor do telesnega stika morda ne pomeni vedno nezdravega duševnega stanja oziroma ne gre nujno za posledice otroštva, oropanega prave ljubezni. Je včasih preprosto kriva osebnost?

Več si preberite v  prispevku Ne veste več, kdo ste? Morda potrebujete le objem.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"