Kaj povzroča zakisanje krvi?

29. 3. 2014
Deli
Kaj povzroča zakisanje krvi? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Beljakovine, ki so zapakirane skupaj z maščobo. Izogibajte se jih! Tovrstna hrana pa ne vpliva le na zakisanje krvi, temveč je razlog za mnoge druge zdravstvene težave.

Razlikovati moramo med dobrimi in slabimi beljakovinami

Izogibajte se torej beljakovin, ki so zapakirane skupaj z maščobo, soljo in drugimi neželenimi dodatki. Tovrstna hrana namreč vpliva na zakisanje krvi, upočasni prebavo, obremenjuje jetra in ledvice, ter povzroča bolezni srca in ožilja.

Tako 'zapakirane' beljakovine najdemo npr. v salamah, svinjskem, govejem mesu, v klobasah, hrenovkah itd.

Izberite dobre beljakovine. Te so v pustem piščančjem in puranjem mesu, v ribah, jajcih, posneti skuti in mlečnih izdelkih, v sirotki...

Poskrbite, da bodo na vašem jedilniku tudi dobre maščobe!

Razlikovati moramo tudi med dobrimi in slabimi maščobami. Zato ne zadošča, da jih zaužijemo manj, pomembno je, katere maščobe so to!

Slabe maščobe zvišujejo srčni tlak in raven holesterola, vplivajo na raven sladkorja v krvi, povzročajo upočasnjeno delovanje ledvic ter debelost. Ker telo slabih maščob ne more predelati, jih transformira v strupene maščobne kroglice, ki polnijo celice in povzročajo debelost.

Izogibajmo se torej predelani hidrogenirani maščobi, ki je največ najdemo v margarini, čipsu, hitri prehrani, čokoladi, sladoledu, slaščicah in drugi predelani mesni hrani.

Zdravo maščobo, ki jo telo nujno potrebuje, najdemo v:

  • oreščkih, npr. mandljih, lešnikih,
  • zdravih oljih, med katera spadajo hladno stiskana olja – olivno, bučno, svetlinovo, lešnikovo olje itd.

Priporočamo tudi 17 pravil zdravega prehranjevanja.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"