Nevarnosti in prednosti zimskega sonca

17. 1. 2012
Deli
Nevarnosti in prednosti zimskega sonca. (foto: Arhiv revije Lisa)
Arhiv revije Lisa

Sončna svetloba spodbuja nastajanje vitamina D v koži in je zato pomembna za zdravje. Kljub temu ne pretiravajte in ne pozabite, da se morate pred soncem varovati skozi vse leto, tudi pozimi. S tem se boste izognili prezgodnjemu staranju, predvsem pa tudi hudim zdravstvenim posledicam.

Pred soncem se moramo varovati skozi vse leto

Sončna svetloba je sestavljena iz sevanja različnih valovnih dolžin, med drugim tudi iz ultravijoličnih žarkov A, B in C. Vse tri vrste teh žarkov pa lahko prizadenejo kožo:

  • žarki UV A postopoma uničujejo njeno prožnost in prispevajo k prezgodnjemu staranju in gubam,
  • žarki UV B povzročajo sicer zagorelost, hkrati pa tudi opekline in razvoj kožnega raka,
  • žarki UV C pa so v bistvu najbolj škodljivi, vendar jih na našo srečo ozonska plast ozračja zadrži, tako da ne pridejo do površja.

Zadnje raziskave pa so še dokazale, da so UV A žarki tisočkrat šibkejši kot UV B, a kljub temu silno nevarni.

Varovanje pred sončnimi žarki je torej nujno skozi vse leto, zavarovati bi se morali, kadar koli gremo na prosto.

Pomembno je tudi, katero zaščitno sredstvo izberemo. To je največkrat odvisno od občutljivosti naše kože. Če dvomite, kolikšen zaščitni faktor potrebuje vaša koža, je najbolje, da izberete najvišjega. Tako boste namreč zagotovili dodatno varnost, ki lahko odtehta neenakomeren nanos po telesu.

Nikar ne mislite, da z najvišjim zaščitnim faktorjem ne boste porjaveli. Edina razlika bo le v tem, da boste počasneje in veliko bolj varno porjaveli pa tudi zagorelost bo trajala dlje.

Ne pozabite na oči, lase in ustnice

V prvi vrsti morate res poskrbeti za svojo kožo, ne smete pa pozabiti na oči, lase ali ustnice, zato pravočasno poskrbite za ustrezna sončna očala, ki bodo zadržala kar 95 odstotkov žarkov UV B in 60 odstotkov UV A.

Pri športih, kot sta smučanje in deskanje, morajo očala zadržati 99 odstotkov UV B in 60 odstotkov UV A žarkov, kajti sneg odbije kar 85 odstotkov UV žarkov naravnost v obraz.

Tudi ustnice sončna svetloba izredno ogroža. V njih ni melanina, koža, ki jih prekriva, je silno tenka, zato je prav, da si jih vedno zaščitimo z balzamom z zaščitnim dodatkom.

Čeprav sončna svetloba las ne poškoduje trajno, lahko vpliva na njihovo stanje in barvo. Še najbolj so seveda občutljivi barvani lasje in tisti s trajno.

Ne pozabite, da je uporaba sredstev za sončenje nujna na smučanju

Smučiša so v visokih predelih, zato je potreba po zaščiti še večja, saj mraz kožo preprosto oropa zaščite vlage.

Sredstva za sončenje morate nanesti najmanj pol ure prej, preden se podate na sonce.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord