Kako različne prepovedane droge učinkujejo na telo?

6. 10. 2015
Deli
Kako različne prepovedane droge učinkujejo na telo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj se dogaja v telesu, ko človek zaužije marihuano, kokain, heroin, LSD, ekstazi ali amfetamine? Kako dolgo traja učinek in kakšne so lahko posledice? Preverite 

Nikoli ne vemo, kako bo droga učinkovala. Tudi ista droga ima lahko drug učinek na telo

Ne glede na to, iz kakšnega razloga posameznik jemlje drogo, je to vedno tvegana odločitev in nikoli zares ne vemo, kako se bo telo na drogo odzvalo, četudi jo je nekdo vzel že večkrat. vsaka droga lahko povzroči slabo reakcijo. Kajti, na to, kako bo telo na neko prepovedano drogo odreagiralo, vplivajo številni dejavniki, kot so:

- velikost in teža posameznika

- razpoloženje posameznika

- način, kako je drogo vzel (vbrizgavanje in vdihavanje imata praviloma večji, hitrejši in daljši učinek, kot če drogo na primer pogoltnemo)

-  v kombinaciji s čim je posameznik drogo vzel (npr. z alkoholom)

- stanje telesa

Nekatere pospešijo delovanje možgan, druge upočasnijo

Droge imajo seveda sicer že same po sebi različna delovanja. Kokain, ekstazi in speed so poživila in vplivajo na možganske sposobnosti, medtem ko alkohol in pomirjevala možgane upočasnijo. LSD povzroča halucinacije in popači način, kako zaznavamo stvari. 

Kako  konkretno prepovedane droge delujejo na človeka?

Amfetamin

Imenujemo ga tudi speed, jee običajno v obliki praška ali tablete. Posameznik ga pogoltne, vdihava, si ga vbrizga ali kadi. Povzroča budnost, lahko pa tudi tesnobo in nespečnost. Učinkuje 3-4 ure.

Marihuana

Imenuje se tudi gandža ali trava se kadi ali zaužije (na primer v piškotih). Pri človeku stopnjujeo trenutno razpoloženje - bodisi slabo ali dobro voljo. Načeloma sprosti, lahko pa povzroči tudi napad tesnobe ali panike. Učinek lahko traja vse od 1 - 12 ur!

Dolgotrajnejše uživanje povzroči pomanjkanje motivacije, težave z zbranostjo, pešanje spomina, lahko pa tudi raka na grlu in pljučnega raka - kot je značilno za kajenje na splošno.  

Kokain

Imenuje se tudi koka ali crack in običajno nastopi v obliki belega prahu ali kristalčkov. Kokain se vdihava ali kadi. Kokain pozroča vznesenost in živahnost, pa tudi nespečnost in depresijo. Učinek traja do pol ure, pri cracku le okrog 10 minut. Povzroča fizično odvisnost. 

Dolgotrajnejše uživanje povzroči težave s srcem in poškodbe nosne sluznice. 

Ekstazi

Imenuje se tudi E ali tabletka, ki jo posameznik pogoltne. Ekstazi je popularna, a zelo nevarna droga v nočnih klubih, saj lahko povzroči dehidracijo in posledično nezavest posameznika. Učinek ekstazija sta veselje in prijaznost, slabi strani pa potencialni slabost in depresija. Učinek traja nekaj ur. 

Dolgotrajnejše uživanje povzroči ledvične in jetrne težave. Povzroči lahko tudi vročinsko kap ali dehidriranost. 

Heroin

Imenuje se tui H ali horse. Rjav ali bel prah, ki si ga posameznik brizga, ga vdihava ali kadi povzroča fizično odvisnost! Po heroinu se čloek 3-4 ure počuti vesel in spokojen, lahko pa nastopita tudi slabost ali bruhanje.

Zasvojenci ne morejo vedeti, kako čist je heroin, ki si ga vbrizgajo, zato lahko preveč "čist" heroin povzroči tudi smrt.

LSD

Imenuje se tudi acid ali trip obstaja  obliki tablet ali pivnika. Oboje posameznik pogoltne. LSD povzroča evforijo in prijetne halucinacije, pa tudi nočne more, slabe halucinacije in paranojo. Učinek traja 12 ur. Enako je pri norih ali čarobnih gobah. 

Tudi LSD in nore gobe so lahko smrtno nevarni, saj ljudje v takšnem stanju pogosto ravnajo nespametno. Slišijo in vidijo namreč stvari, ki ne obstajajo.

Pomirjevala

Imenujejo se tudi barbiturati. Gre za tablete, ki povzročijo mirnost in sproščenost, lahko pa tudi bruhanje ali slabost. Učinek traja nekaj ur. Povzročajo fizično odvisnost.

Znani so številni primeri smrti zaradi prevelikega odmerka pomirjeval. 

Topila/Lepila

Nekateri posamezniki posegajo tudi po vdihavanju lepila, plina za vžigalnike, laka za nohte, bencina ali spreja. Takšno vdihavanje povzroči evforijo in halucinacije, pa tudi mačka in zaspanost. Učinek traja nekaj minut in je ravno tako nevarna oblika drog.

Uporaba lahko povzroči zadušitev z lastnimi izbljuvki in tudi odpoved srca. 

Kako (hitro) postanemo zasvojeni?

Od drog lahko hitro postanemo odvisni - psihično ali fizično. Droge kot so marihuana, ekstazi , LSD, amfetamini in topila sicer ne povzročajo fizične odvisnosti, se nam pa hitro lahko zazdi, da ne moremo brez njih in postanemo psihično odvisni. Droge, kot so heroin, kokain, crack in pomirjevala povzročijo fizično odvisnost. Če jih nehamo jemati, pride do abstinenčne krize in hudih bolečin. Takrat bi posameznik naredil vse, da bi do droge znova prišel, brez zadržkov. od cracka lahko postanemo odvisni že, če ga poskusimo zgolj enkrat! 

Ni vredno poskušanja

Dobro je vedeti, da dajo droge dober občutek, ko jih posameznik vzame, vračanje v normalno stanje pa povzroči utrujenost, depresijo, lahko tudi paranojo, slabost, bruhanje, nespečnost. Za marsikoga pravo trpljenje. Dolgotrajnejše uživanje drog lahko odvisno od droge povzroči nepopravljive poškodbe telesa, nekatere droge lahko celo trajno poškodujejo možgane, srce in jetra. Poleg tega, da so smrtno nevarne, droge tudi spremenijo človekovo osebnost in uničujejo odnose z najbližjimi in s samim seboj. Marsikdo ne najde več poti nazaj. 

Pravočasno osveščanje mladih, grajenje samozavesti in ljubezni do sebe pri otroku, zdrave meje, urejene družinske razmere, priučene delovne navade in občutek koristnosti znotraj družine in družbe - vse to lahko bistveno vpliva na to, da otrok nikoli ne poskusi drog! 

Povzela po knjigi Alkohol, droge in tvoje telo - Sanja Macur

Preverite še, zakaj bi vsako jutro morali piti vodo z limono, pa tudi Znake, da nekdo z vami čusteno manipulira.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"