Kontracepcija po 30. letu

5. 8. 2014
Deli
Kontracepcija po 30. letu (foto: Profimedia)
Profimedia

Vsaka ženska se na podlagi lastnih meril in pogovora pri ginekologu odloči za obliko, ki ji najbolj ustreza. Veliko vlogo pri tem pa igrata starost in življenjski položaj. Kako je s kontracepcijo po 30. letu?

30+

Če ni želje po otroku

Če ženska ni izpostavljena dejavnikom tveganja, kot so kajenje, prekomerna telesna teža, visok krvni tlak in mot­nje koagulacije krvi, v zdravniškem oziru nič ne govori proti hormonskim zaščitnim sredstvom.

Če še nimate želje po otroku, vam lahko zdravnik pod kožo nadlakti vstavi hormonski vsadek – ta istočasno izloča gestagen, ženski ni treba skrbeti za redno uživanje tabletke, mesečne krvavitve pa so slabotnejše.

Po prihodu otroka

Tabletke z estrogenom povzročajo zastoj nastajanja mleka, zato se doječim materam priporoča mini tabletka. Ta vsebuje gestagen, ki zgosti sluz v materničnem vratu in omogoči prodiranje spermijev ter oslabi mesečno krvavitev.

Odločilno za zaščito je jemanje ob vedno isti uri – že triurni zamik lahko povzroči zmanjšanje zaščite.

Če ženska v naslednjih petih letih ne načrtuje novih zanositev, ginekologi priporočajo zaščito s hormonsko spiralo, ki se še lažje vstavi po porodu, ker se razširi maternično ustje.

Naravna zaščita

V tem primeru se priporoča temperaturna metoda, ki ne posega v naravni ciklus. Ženska si mora vsako jutro ob istem času izmeriti telesno temperaturo in jo vnesti v poseben koledarček. Iz izmerjene vrednosti lahko izračuna, kdaj nastopi ovulacija. Predpogoj za uspešno izvajanje te metode sta redni ciklus in veliko discipline.

Na trgu je tudi kar nekaj avtomatskih merilnikov temperature, ki olajšajo redno merjenje: na primer ovularni obroček in pa različni mini računalniki za merjenje in beleženje vrednosti.

40+

Če ne načrtujete več povečanja družine

Po zadnji nosečnosti nekateri ginekologi priporočajo vstavljanje bakrene spirale, ki poskrbi za ustrezno kontracepcijsko zaščito za obdobje treh do petih let. Podobna je bakrena žička, ki se nekoliko drugače usidra v maternico in je bolj primerna tudi za mlajše ženske.

Če ima ženska po vstavljanju težave z bolečimi rednimi mesečnimi krvavitvami ali pa težave pred meno, ki povzročajo suhost nožnice, je treba poseči po hormonski spirali ali tabletki z naravnim estrogenom.

50+

Varnost na prvem mestu

Zadnja krvavitev se pri ženskah pojavi nekje okoli 50. leta. Po letu dni brez mesečne krvavitve bi lahko z gotovostjo trdili, da ženska več ne more zanositi.

Do takrat pa mora poskrbeti za običajno kontracepcijsko zaščito – bodisi s tabletko z naravnim estrogenom bodisi s spiralo.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"