8 najboljših domačih zdravil iz kuhinje

8. 10. 2015
Deli
8 najboljših domačih zdravil iz kuhinje (foto: Profimedia)
Profimedia

Za zdravljenje nekaterih zdravstvenih tegob ni treba skočiti v lekarno, temveč zgolj v kuhinjo. Preverite, katera živila so v resnici odlična zdravila! 

V antiki je že Hipokrat, daljni 'prednik' vseh zdravnikov, govoril, da so zdravila živila in obratno. Trajalo pa je še 2500 let, da so znanstveniki dokazali, da lahko zdravje dobesedno 'pojemo'.

Aktualen primer: pokovka. Glede na najnovejšo ameriško študijo ta izdelek iz koruze vsebuje presenetljivo veliko polifenolov, sekundarnih rastlinskih snovi, ki poskrbijo za okus in barvo živila.

V človeškem telesu ščitijo celice pred nevarnimi kisikovimi molekulami – prostimi radikali, ki med drugim pospešujejo rakava obolenja in srčne infarkte. Poleg tega pokovka vsebuje tudi balastne snovi, ki pospešujejo presnovo. Obstaja pa še kar nekaj drugih naravnih zdravil iz kuhinje.

1. Blag jogurt

Lacto bacili in bifido bakterije, ki so v mlečnokislinskih prevretih živilih, preprečujejo zaprtje, preženejo bolne klice, krepijo imunski sistem in ščitijo pred rakom na črevesju.

Uporaba: dnevno zaužijte od 100 do 200 gramov jogurta, kislega mleka, kefirja ali en probiotičen jogurtov napitek.

2. Vroča kokošja juha

Iz neke ameriške študije izhaja, da lahko sveža ali instantna kokošja juha dokazano ustavi vnetja zgornjih dihalnih poti. Učinek zagotavljata meso in zelenjava.

Uporaba: pojejte jo čim bolj vročo. Le tako bo židka nosna sluz postala bolj tekoča in zavrla množenje virusov.

3. Kisel jabolčni kis

Zaradi razmeroma visoke vsebnosti kalija kis razstruplja in pospešuje presnovo. Pri zunanji uporabi esenca pomaga pri udarninah, zvinih in vročini.

Uporaba: za razstrupljanje vsak dan v kozarcu vode zmešajte 2 žlički kisa. Za obkladek ali povitek: 5 delov vode zmešajte z 1 delom kisa.

4. Topel krompir

Ta rjavi gomolj pomaga pri želodčno-črevesnih težavah, bolečinah v grlu in sklepih. Uporaba: kašo iz 500 gramov krompirja zavijte v platneno krpo ali brisačo in si jo za 20 minut položite na boleče mesto. Pri težavah s prebavnim traktom: od 2 do 3 dni jejte krompirjevo kašo (brez soli).

5. Hladne ledene kocke

Pri bolečinah v grlu, herpesovih mehurčkih, modricah, opeklinah ali pikih insektov mraz hitro ublaži bolečino.

Uporaba: na golo kožo jih smete položiti le za kratek čas! Bolje je ledene kocke zaviti v tkanino ali nogavico in tako ohladiti boleče mesto. Če vas boli žrelo, jih preprosto ližite.

6. Antiseptični klinčki

Njihovo eterično olje evgenol zavira rast bakterij, glivic ter virusov in ima lokalno anestetičen učinek. Uporaba: pri zobobolu zavrite nekaj klinčkov, počakajte, da se zmehčajo in jih nato zgrizite. Usta izplaknite z vročo vodo.

7. Nežne brusnice

Brusnice ne vsebujejo le veliko C-vitamina, temveč tudi naravne učinkovine, na primer tanine in proantocianide, ki so se zelo izkazali kot zaščitne snovi mehurja.

Uporaba: za krepitev sluznic, tudi tistih v ustih, grlu in žrelu, vsak dan popijte 250 mililitrov brusničnega soka.

8. Blažilni ohrovt

Stabilizira vid, vitalne moči in obrambne mehanizme telesa, ob zunanji uporabi pa ta zimska zelenjava zavre vnetja in razstruplja.

Uporaba: odstranite osrednje žile, jih zrežite na trakove in jih, kot da bi polagali strešnike, zložite na boleč sklep. Povežite z elastičnim povojem in pustite učinkovati čez noč.

Preberite še, zakaj bi jeseni morali jesti čim več kostanja, pa tudi, zakaj bi vsako jutro morali piti vodo z limono.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord