Kdaj poseči po prehranskih dopolnilih?

10. 2. 2012
Deli
Sadje, zelenjava ali vitaminske tablete?  (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ponudba prehranskih dopolnil, med katerimi lahko izbira slovenski potrošnik, je zagotovo pestra, saj je v register prijavljenih že več kot tri tisoč. Manj pa je znanega o njihovi kakovosti.

Zato so v ZPS izvedli primerjalni test 12 vitaminsko-mineralnih prehranskih dopolnil, deset, namenjenih odraslim, in dve, ki sta namenjeni otrokom. Test je financiralo Ministrstvo za zdravje RS.

Kdaj po prehranska dopolnila?

Prehranska dopolnila so živila, katerih namen je dopolnjevati običajno prehrano. So koncentrirani viri posameznih ali kombiniranih hranil, ki imajo hranilni ali fiziološki učinek.

Prehranska dopolnila so glede na sestavo razdeljena na več skupin, kot na primer vitamini in minerali, rastline in rastlinski izvlečki, prehranske vlaknine, čebelji pridelki in mikroorganizmi.

"Pa vendar je treba poudariti, da uživanje uravnotežene prehrane lahko ponudi organizmu vse potrebne vitamine in minerale v optimalnih razmerjih in koncentracijah," je poudarila Urška Blaznik z IVZ in dodala: "Seveda obstajajo izjeme, na primer pri posameznikih, pri katerih zaradi določenih stanj, obdobij in življenjskih pogojev lahko nastopi višja potreba po vitaminih in mineralih in je vnos možen tudi s prehranskimi dopolnili."

Prehranska dopolnila niso zdravila!

Prehranska dopolnila po obliki (npr. tablete, kapalne stekleničke, prašek) in načinu uporabe spominjajo na zdravila, zato jih ljudje pogosto zamenjujejo.

"Vendar je treba poudariti, da je prehransko dopolnilo namenjeno dopolnjevanju običajne prehrane, in ne zdravljenju ali preprečevanju bolezni, čemur so namenjena zdravila. Navajanje zdravilnih lastnosti zato na dopolnilih ni dovoljeno."

Velike razlike v cenah

Cene vitaminsko-mineralnih prehranskih dopolnil, ki so jih kupili, so zelo različne. Za en zavitek so plačali najmanj 0,71 evra (DAS gesunde PLUS), največ pa kar 19,04 evra (ABC Plus).

Vendar na ZPS poudarjajo, da je treba dejansko ceno izdelka presojati glede na to, koliko nas stane dnevno priporočeni vnos prehranskega dopolnila. Tudi po tej presoji je najcenejši DAS gesunde PLUS (dnevni priporočeni vnos stane le 4 cente). Glede na dnevno priporočeni vnos pa je najdražji vzorec Source of Life (1,89 evra).

Nasvet ZPS

Ne uživajte prehranskih dopolnil na lastno pest. Pred nakupom se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom, zlasti če jemljete zdravila za določeno bolezen ali če želite dopolnilo ponuditi otroku.

Prepričajte se, da je na vitaminsko-mineralnem dopolnilu izrecno označeno, da je namenjeno otrokom. Če te označbe nima, je namenjeno le odraslim oziroma starejšim od 14 let!

Na ZPS so ugotovili, da so otroci vse pogosteje neposredno izpostavljeni oglaševanju (v obliki nagradnih iger, oglasov v otroških revijah, med predvajanjem televizijskih programov za otroke ...), zato bodo pristojnim organom posredovali pobudo za zakonsko ureditev oglaševanja, ki je namenjeno otrokom.

Ne kupujte prehranskih dopolnil, pri katerih vas proizvajalci prepričujejo, da z uravnoteženo prehrano ni mogoče zadostiti potreb po hranilih. Pa tudi ne tistih, za katera obljubljajo, da zagotavljajo 'čudežno' ozdravitev oz. jim pripisujejo, da zdravijo posamezne bolezni.

Ne priporočamo kupovanja dopolnil prek spleta, zlasti pri tistih ponudnikih, ki nimajo sedeža pri nas ali v EU.

Vir: ZPS