Tudi če ste aktivni samo čez vikend, bo to pozitivno vplivalo na vaše zdravje (raziskava)

10. 1. 2017
Deli
Tudi če ste aktivni samo čez vikend, bo to pozitivno vplivalo na vaše zdravje (raziskava) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ugotovili so, da ne glede na to, kolikokrat so ljudje fizično aktivni na teden, je vpliv na zdravje podoben, če se držijo priporočenih smernic aktivnosti.

V študiji, ki je bila objavljena v znanstveni reviji ameriškega zdravstvenega združenja, je sodelovalo skoraj 64.000 odraslih, starejših od 40 let, iz Anglije in Škotske.

Razdelili so jih v štiri skupine:

  • neaktivni,
  • nezadostno aktivni,
  • "vikend bojevniki", torej tisti, ki so telesno aktivni konec tedna,
  • in redno aktivni.

Vse tri skupine, ki so bile vsaj malo aktivne, so se v študiji odrezale bolje od neaktivnih.

V primerjavi med neaktivnimi odraslimi in "vikend bojevniki" so slednji za 30 odstotkov manj ogroženi, da bodo umrli zaradi različnih zdravstvenih težav. Za približno 40 odstotkov manj verjetno je tudi, da bodo "vikend bojevniki" umrli zaradi krvožilnih bolezni in 18 odstotkov manj verjetno, da bodo umrli zaradi raka.

Podobni učinki pa so vidni celo pri ljudeh, ki se ne gibajo dovolj ter tistih, ki se gibljejo vsaj trikrat tedensko.

Kot fizično aktivnost pa raziskovalci niso upoštevali le očitnih športnih aktivnosti, ampak tudi na primer vrtnarjenje.

"Zelo spodbudno je, da je fizična aktivnost samo enkrat ali dvakrat tedensko povezana z zmanjšano nevarnostjo smrti in to celo med ljudmi, ki so vsaj malo aktivni, vendar ne dosežejo priporočenih standardov," je povedal eden od avtorjev študije, pridruženi profesor Univerze v Sydneyju Emmanuel Stamatakis.

Vseeno pa raziskovalci priporočajo, da posamezniki dosežejo priporočene standarde ali so celo bolj aktivni.

Omejitve raziskave

Avtorji so opozorili na nekatere omejitve študije, saj morda ni prave povezave med vzrokom in učinkom, ker študija temelji na prebivalcih Velike Britanije, ki so sami izpolnili ankete. Tako so v 18 letih, kolikor je trajala, sami morali oceniti intenzivnost in čas trajanja svoje vadbe. Kar 90 odstotkov vprašanih je bilo belcev, zato ugotovitev morda ne gre posploševati na celotno prebivalstvo.

Kljub omejitvam pa so avtorji izpostavili, da gre za "statistično močne" ugotovitve, ki pomenijo potrditev preteklih ugotovitev znanstvenikov na ameriški univerzi v Harvardu.

Strokovnjaki menijo, da fizična aktivnost izboljša zdravje posameznika, saj zmanjša raven holesterola, uravnava telesno težo, izboljša spalne vzorce in zmanjša možnost bolezni srca, rakavih obolenj in sladkorne bolezni.

Vir: STA

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ