Vse, kar morate vedeti o kašlju

11. 2. 2014
Deli
Vse, kar morate vedeti o kašlju (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Najboljše in najučinkovitejše stvari so vedno naravne in preproste.

Kaj morate vedeti o kašlju

Kašelj je refleksno dejanje in je obrambni dihalni mehanizem, ki poskuša očistiti dihalna pota sluzi, izmečka, tujka ali drugih dražljajev ali zapor. Lahko je produktiven, kadar izloči sluz ali izmeček, in neproduktiven ali suh, kadar ga ne.

In trenutno je tako, da kamorkoli se obrnete, slišite, kako nekdo kašlja.

Mehanizem kašlja

Receptorji za kašelj odreagirajo na kemične ali mehanske spodbude. Največ jih je v velikih dihalnih poteh, niso pa prisotni dlje od respiratornih bronhiolov.

Simptomi

Če kašelj traja dlje kot osem tednov, le obiščite zdravnika. Rentgen pljuč bo izključil ali potrdil resnost kašlja. No, če se pojavijo znaki, ki jih do zdaj niste opazili še nikoli, na primer izkašljevanje krvi, pojdite takoj k zdravniku.

Predstavljamo vam vrste kašlja in kako jih zdraviti.

Suhi kašelj in težko dihanje

Veliko kašljate ponoči in zjutraj.

Vzroki: Bronhospazem (začasna zožitev sapnic) povzroča suh kašelj, ki je ponoči navadno hujši. Značilen je za astmo, a je lahko posledica okužbe ali alergične reakcije.

Zdravljenje: Morda vam bo zdravnik s testi postavil diagnozo – astma. Na začetku se zdravimo z inhalatorji, ki odprejo dihalne poti in olajšajo dihanje. Če so napadi hudi, vam bo zdravnik predpisal steroide, ki lajšajo kašelj in dihanje.

Suhi kašelj, ki je slišati kot lajež

Kašelj lahko spremlja težko dihanje, a ni sluzi. Pojavlja se ponoči, občasno tudi čez dan.

Vzrok: Takšen kašelj se največkrat pojavi po prehladu, gripi ali dihalnem vnetju.

Zdravljenje: V večini primerov bo kašelj izginil, največ po dveh tednih. Lahko vam pomagajo tablete za lizanje – izberite tiste z močnim okusom. Simptome lahko zmanjšate tudi z inhaliranjem, tako da v vročo vodo kapnete nekaj kapljic mentola.

Kronični suhi kašelj

Kadar kašelj traja več kot tri tedne, je to kronični kašelj. Pri kroničnem kašlju moramo nujno ugotoviti, kaj ga povzroča.

Najpogostejši vzroki za kronični kašelj so t. i. 'post nazal drip sindrom' (PND – zaradi alergij ali kroničnih okužb izločki iz nosu prihajajo v žrelo, tam pa povzročajo vnetje in sprožijo refleks kašlja), astma in gastroezofagealna refluksna bolezen.

Vzrok: Kronični kašelj se pogosto pojavlja pri kadilcih zaradi kroničnega bronhitisa ali KOPB (kronične obstruktivne pljučne bolezni). Še posebej pozorni moramo biti na nov kašelj ali spremembo kašlja, saj lahko to pomeni nastanek pljučnega raka. Kronični kašelj povzročajo tudi zapletene okužbe (npr. tuberkuloza) in nekatera zdravila za zdravljenje povišanega krvnega tlaka, bolezni ledvic in srčnega popuščanja.

Zdravljenje: Pomagajo lahko zdravila, ki vam jih predpiše zdravnik. Za trenutno olajšanje poližite tableto na osnovi mentola.

Kronični kašelj, ki vas praska

Čeprav se pri tem kašlju ne proizvaja sluz, imate lahko občutek, da imate v grlu kepo.

Vzrok: Kašelj lahko povzroča sluz, ki polzi iz ozadja nosu. Najpogostejši vzroki kroničnega perzistentnega kašlja so postnazalna drenaža (sluz, ki polzi iz ozadja nosu) (29 %), astma (25 %) in astma s postnazalno drenažo (18 %).

Zdravljenje: Nujno si ves čas čistite nos, zelo učinkovita je fiziološka raztopina, če imate močno zamašen nos, pa lahko uporabite tudi zdravilo operil ali kaj podobnega.

Bolan in prekinjen kašelj

Nenehen kašelj, ki je posebno močan zjutraj. Pogosto se pojavi rumena ali zelena sluz. Lahko vas tudi boli v prsni kosti, boli vas grlo, težko dihate in imate zamašen nos.

Vzrok: Po navadi se vzrok skriva v akutnem bronhitisu, infekciji velikih dihalnih poti, ki draži bronhije in nas sili h kašljanju. Takšen kašelj se po navadi pojavi po prehladu. Akutni bronhitis po navadi povzroči virus, lahko pa tudi bakterije.

Če govorimo o bakterijskem bronhitisu, je sluz navadno zelene barve. Ta kašelj lahko zamenjamo s tistim, ki se pojavi pri prašičji gripi, ki pa ga vedno spremljajo visoka vročina in bolečine v mišicah.

Zdravljenje: Bolnik mora ležati in uživati veliko tekočine, da bi se preprečila dehidracija. Sirupi, ki se dobijo brez recepta, lahko omilijo nadležno kašljanje, čeprav ne vplivajo na trajanje bolezni.

Kašljanje kot čiščenje grla

Imate občutek, da se vam je v grlu nekaj zataknilo, ko pa nehate kašljati, imate v grlu okus po gnoju? Napad kašlja lahko povzroči govorjenje, smeh, petje ali uživanje suhe hrane. Najpogostje se pojavlja ponoči.

Vzrok: Želodčna kislina, ki se dvigne zaradi zgage. To se pojavlja kar 25 % odraslim v zahodnih državah, znano pa je pod imenom refluks.

Zdravljenje: Pomagajo tablete za lizanje, na primer rupurut, rennie, rutacid ... Zmanjšajte količino popite kave, ne jejte mastne hrane in se izogibajte poznim obrokom. Če imate dolgotrajne težave, jih zaupajte zdravniku.

Kadilski kašelj

Ponavljajoč se kašelj se pojavlja med kadilci, še posebej tistimi, ki kadijo veliko in dolgo časa. Velikokrat so kadilci že navajeni na nenehni kašelj in ga imajo za povsem normalnega ter ga velikokrat zanikajo ali pozabijo zanj povedati zdravniku. Mimogrede – normalnega kašlja ni!

Zaradi kroničnega bronhitisa, ki je posledica kajenja in ki ga povzroča vnetje dihalnih poti, nabiranje goste sluzi v sapnicah sproži kašelj.

Če človek neha kaditi, se trdovratni kašelj sčasoma poleže. To se ne zgodi takoj. Kašelj vztraja tem dlje, čim dlje je oseba kadila. Če se pri kadilcu kašelj spremeni (v pogostosti ali značilnosti) ali se pojavi hripavost, mora poiskati zdravniško pomoč zaradi povezave med kajenjem in pljučnim rakom.

Naravna zdravila proti kašlju
  • Črna redkev z medom

Neškropljeno črno redkev dobro operite in obrišite. Zgoraj ji ravno odrežite klobuček, spodaj pa korenino (da bo lahko stala). Redkev izdolbite in na dnu naredite majhno luknjico (redkev prebodite z zobotrebcem ali lesenim nabodalom).

Redkev položite v skodelico in v izdolbeno luknjo nalijte med. Skodelico pokrijte in pustite stati čez noč. Svež medeni sok, ki se nateče iz redkve, pijte po žličkah.

  • Karamelno mleko z žajbljem

V kozici segrejte 1 veliko žlico sladkorja in ga med mešanjem karamelizirajte do svetlo rjave barve. Karamel takoj zalijte s približno 300 ml mleka. Mleko zavrite in ves čas mešajte, da se karamel raztopi.

Vrelo mleko odstavite, dodajte 1–2 žlički posušenega žajblja in pokrito pustite stati približno 5 minut. Mleko precedite skozi gosto cedilo in popijte čim bolj toplega.

  • Limonin sok z medom

Sok 1 limone zmešajte z 1 žlico medu. Mešanico pojejte v počasnih požirkih. Namesto medu lahko uporabite tudi sladkor – zmes mešajte toliko časa, da se sladkor raztopi v sirup.