5 pozitivnih učinkov meditacije na možgane in počutje

14. 6. 2018
Deli
5 pozitivnih učinkov meditacije na možgane in počutje (foto: profimedia)
profimedia

Redna meditacija lahko zelo izboljša počutje in dobro vpliva na možgane. Preden pomislite, da to ni za vas, preverite pozitivne učinke.

Obvladovanje stresa

Ker skoraj ni dneva, ko se ne bi soočili s stresom, se ga moramo naučiti obvladovati. Če se boste znali umiriti in se pravilno odzvati v napetih situacijah, vam stres ne bo prišel do živega. Med meditiranjem razmislite, katere stvari so vredne vaše jeze in negativnih občutkov in kdaj se razburjate povsem po nepotrebnem. Naučite se globokega in počasnega dihanja, ki vas vedno pomiri, da boste pripravljeni na vse, s čimer se boste spopadli.

Sprejemanje dobrih odločitev

Če ste pogosto v stresu in napeti, posledično večkrat sprejmete slabe ali celo napačne odločitve. Brez večjega napora bi se lahko odločili drugače, če bi imeli nekaj trenutkov za razmislek in spočite misli. Tu pride na vrsto meditacija. V stresnem obdobju vsak dan poiščite prostor, kamor se boste lahko umaknili in bili v tišini. Meditirajte in razmislite o pomembnih stvareh. To vam bo pomagalo na poti do cilja.

Boljši delovni spomin

Meditacija naj bi izboljšala delovni spomin, tisti, ki hrani informacije, pomembne za bližnjo prihodnost. Ne boste potrebovali nakupovalnega seznama, ker bodo živila varno “shranjena” v delovnem spominu. Tudi dogodke iz rokovnika boste uspešno imeli v mislih, še posebej tiste izredne, na katere običajno pozabite.

Lažje reševanje problemov

Ko se znajdemo pred težavo, se morajo možgani osredotočiti na najpomembnejše informacije in najti način, s katerimi bomo prišli do najboljših rezultatov. Umirjene misli in zmožnost premišljevanja pod pritiskom bo omogočilo, da boste hitreje našli rešitve in lahko nadaljevali z delom. S tem boste bolj učinkoviti in prihranili kar nekaj napetosti.

Boljše prilagajanje na spremembe

Z meditacijo možgani postanejo bolj prilagodljivi, kar pomeni, da lažje sprejmete drugačno miselnost in se navadite na spremembe. To pomaga že v vsakdanjih situacijah, ko ste primorani uskladiti mnenja in pri večjih spremembah, na primer življenju v drugem mestu ali državi. Bolj kot boste miselno odprti, manj stresno bo sprejemanje novega okolja.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"