Kaj jesti pred, med in po menstruaciji za ublažitev simptomov

26. 10. 2017
Deli
Kaj jesti pred, med in po menstruaciji za ublažitev simptomov (foto: Profimedia)
Profimedia

Tu je nekaj nasvetov za vse ženske, ki ste preizkusile že vse ostalo, a še vedno v bolečinah preživite »tisti« teden.

V telesu se dogajajo številni procesi, pri ženskah mednje štejemo tudi menstruacijo. Preverite, kako lahko telesu pomagate delovati pravilno v teh obdobjih.

Od 1. do 12. dneva: Menstruacija in folikularna faza

V tednu menstruacije so ravni progesterona in estrogena najnižje, zato ste razdraženi in pogosto občutite utrujenost ter šibkost. Nekatere ženske rade posežejo po sladki hrani, vendar telo v resnici ne hrepeni po tem. Je bolj način, kako se spopasti s stresom, ki smo ga vajeni s televizije in realnega življenja. Tako pa se lahko počutite vsaj malo bolje:

Povečajte vnos železa – Z izgubljanjem krvi izgubljate tudi železo, ki ga morate nadomestiti. Najboljši viri so rdeče meso, perutnina, ribe, za vegeterijance pa temna listnata zelenjava kot je fižol, grah in leča. Če dodate še vitamin C, se bo železo lažje in hitreje absorbiralo v telo.

Vitamin B12 – Sodeluje pri presnovnem procesu in razvoju rdečih krvnih celic, zato ga še posebej v enotedenskem krvavenju potrebujete več kot običajno. Naravno ga najdete v produktih živalskega izvora kot so jajca, mleko, sir in meso. Vegeterijanci ga najdete v nekaterih različicah mleka, obstajajo pa tudi nadomestila v obliki tablet, o čemer se pogovorite z zdravnikom.

Sprehod – Čeprav bi radi teden preživeli v postelji pod odejo ob neskončnih količinah čokolade, vam lahko pomaga tudi rekreacija. Misli boste preusmerili od neugodja in spodbudili nastanek endorfinov, ki skrbijo za dobro razpoloženje.

beljakovine

Od 12. do 16. dneva: Ovulacija

Med ovulacijo se počutje in ravni energije izboljšajo, zahvaljujoč nekaterim hormonom. Vendar na žalost izjemno občutje traja le nekaj dni, zato je to čas, ko pohitite s športnimi podvigi in ostalimi projekti, ki od vas zahtevajo največ energije. Če načrtujete družino, pomislite tudi na to, vsi, ki si ne želite otrok, pa še posebej takrat uporabite zaščito. Ne pozabite na naslednje:

Poskrbite za beljakovine – V presežku energije boste zagotovo počeli veliko aktivnosti, zato telo napolnite z beljakovinami, ki jih najdete v jajcih, ribah, mesu, stročnicah in jogurtu, ki mu dodajte sadje, zelenjavo in cela zrna.

Spotite se – Sedaj je čas, da postavite nov osebni rekord in se izkažete v telovadnici. Uredite seznam glasbe in načrtujte intenzivne treninge. Vložite energijo v oblikovanje telesa, ki si ga želite. Še vedno je priporočljiva zmernost (kot pri vseh stvareh).  

oreščki

Od 17. do 28. dneva: Lutealna faza

Če jajčece ni oplojeno, se v tem obdobju srečate s krči, glavoboli, nihanjem razpoloženja, utrujenostjo in napihnjenostjo. Takrat običajno posežete po »tolažilni hrani« kot so palačinke, čips in vse vrste čokolade. Vendar v lutealni fazi naraste tudi raven hormona, ki vam sporoča, da ste se dovolj najedli. Zato lahko prave količine hrane vnesete vase že s poslušanjem telesa. Svoje navade umirite tudi tako:

Omejite prigrizke – Dovolite si manjše količine nezdravih prigrizkov, ki jim dodajte večje količine zdravih stvari, ki bodo dejansko potešile lakoto.

Naredite nekaj zamenjav – Ko ste v pisarni, se ni težko stegniti do posode z bonboni, kajne? Posodo pustite na svojem mestu, spremenite le vsebino. Napolnite jo s suhim sadjem, oreščki in drugimi zdravimi različicami prigrizkov. S tem boste poskrbeli tudi za svojo težo in telo. Tudi doma si za k filmu pripravite zdrave prigrizke, ki jih na spletu najdete malo morje.

Izpustite sol – Če v tej fazi občutite napihnjenost, se izogibajte slanim jedem, ki jih pogosto najdete v restavracijah, še posebej tistih z nezdravo hrano. Raje si kosilo pripravite doma, saj tako lahko nadzirate, koliko začimb boste uporabili. Za indijske, mehiške in kitajske restavracije pa bo čas pozneje.

Zavijte v telovadnico – V tem obdobju imate malce več energije kot običajno, verjetno zaradi večjega kaloričnega vnosa v telo. Porabite presežek v telovadnici in za nekaj trenutkov ne mislite na krče in druge bolečine.

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"