Kako pomembni so prijatelji?

9. 3. 2016
Deli
Kako pomembni so prijatelji? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Si predstavljate življenje brez prijateljev? Prijatelji obogatijo naša življenja, obstaja pa tudi veliko znanstvenih dokazov, kako zdravi so socialni odnosi.

Pravijo, da zavedanje, da smo pomembni tudi drugim, vpliva tudi na doživljanje nas samih. Človek bolje pazi nase, živi bolj zdravo in se podaja v manj tveganj. Prav tako pa je za zdravje pomembno socialno okolje.

Prijateljstvo in resnica

Nemški pisatelj Max Frisch je zapisal, da bi morali resnico v prijateljstvu držati kot nekakšen plašč, da se lahko prijateljica skrije za njim, in resnice ne bi smeli kar tako vreči v obraz.

Ne skrbite – to nima nič opraviti z laganjem ali pa hinavščino, če zadržite zase določeno mnenje ali spoz­nanje. Absolutna resnica tako ali tako ne obstaja. Bolj prijateljsko in ljubeznivo je, da premislite, ali bo vaš prijatelj/-ica sploh razumel/-a, kaj ste želeli povedati. Bo to pomagalo?

Jasno pa je, da prijateljem ne smete zamolčati stvari samo zato, da bi se vi počutili bolje.

Koliko prijateljev potrebujemo?

Ne veliko. Od vsakega posameznika je odvisno, koliko stikov vzdržuje in koliko jih želi imeti. Nekateri ljudje potrebujejo več miru in časa zase, drugi pa manj. Ni dobre ali pa slabe odločitve.

Vseeno pa ostanite odprti. Nova poznanstva in prijateljstva nas le bogatijo.

Zaupanje zraste v oporo

Zaupanje lahko nastane relativno zgodaj. Zaupnost in domačnost pa rasteta – dajeta oporo in osrečujeta. Tudi če se prijatelji s časom razidete, se boste še vedno radi skupaj smejali – denimo prigodam iz šolskih klopi. Če se z nekom poznate od majhnega, si verjetno delite skupne dogodke in sta nekako del skupne zgodovine.

Splača se torej, da se dogovorite za srečan­je s sošolkami iz osnovne ali srednje šole in se od srca nasmejite svojim dogodivščinam. Morda si pokažete celo ljubezenska pisma iz tistega časa ...

Nekaj sijajnih namigov

  • Pokažite zanimanje. Dober prijatelj postavlja vprašanja, se naveže na zadnji pogovor in resnično želi izvedeti kaj novega o svojem sogovorniku. Tudi pozorno posluša.
  • Ponudite pomoč. Nikomur se ni treba žrtvovati za drugega, toda če je nekdo v stiski, mu je treba priskočiti na pomoč s svojim časom in energijo. Potolažiti, speči torto za zabavo, pomagati kaj odnesti – pomoč je lahko vsestranska.
  • Razumevanje. Tudi vaši prijatelji niso idealni. Spreglejte jim (majhne) napake in kaprice.
  • Reševanje konfliktov. Prijateljstvo ne prenaša dobro podtalne jeze. Dobri prijatelji si znajo izraziti tudi (pošteno!) kritiko.
  • Ohranjajte stike. Tudi če nimate veliko časa, se redno javljajte. Ne samo takrat, ko potrebujete pomoč.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord