Kdaj lahko z lahkoto pomagate svojemu duhu in zdravju

4. 6. 2016
Deli
Kdaj lahko z lahkoto pomagate svojemu duhu in zdravju (foto: Profimedia)
Profimedia

Vse potrebuje svoj čas – tudi v našem telesu. Znanstveniki pravijo: Kdor pazi na svoj bioritem zmore več in lažje obvlada svoj vsakdan.

V vsakem živem bitju namreč tiktaka notranja ura, ki upravlja celoten življenjski ritem. Ta notranja centrala je zelo pomembna, hkrati pa tudi zelo majhna: naša notranja ura je za nosnim korenom v medmožganih in ni veliko večja od riževega zrna.

To malo jedro pošilja ritmične signale drugim organom možganov in tako povezuje funkcije našega telesa na določen čas. Naša notranja ura se pri tem orientira predvsem po svetlobi in temi in tako ustvarja 24-urni bioritem za vse naše aktivnosti in počitke. Kdor ve, kako bije njegova notranja ura, ne izgubi takta tako hitro.

Ta dnevni pregled vam bo razkril, kdaj lahko z lahkoto pomagate svojemu duhu in zdravju.

Od 6. do 10. ure

Sijajen začetek dneva

Z jutranjo svetlobo naše telo izloča manj spalnega hormona melatonina in več adrenalina. Posledica: srce bije hitreje, poviša se krvni pritisk, mi pa se prebudimo. Če bi zjutraj radi spali dlje, lahko svojo notranjo uro prelisičite z zastrtimi zavesami.

Zaloge ogljikovih hidratov so zjutraj prazne, zato si moramo vzeti čas za slasten zajtrk. Misliji, sveže sadje, skuta, mleko in polnozrnati kruh zapolnijo prazne prostorčke z veliko vitalnimi snovmi in nas nagradijo s povečano koncentracijo in dobro voljo. Če zjutraj ne zajtrkujete, popijte vsaj kozarec vode ali pa sadnega soka, da izravnate nočno izgubo tekočine.

Od osme ure naprej vam bo godilo jutranje razgibavanje – denimo vožnja s kolesom v službo. Zjutraj bi se morali naporom izogibati predvsem srčni bolniki.

Od 10. do 12. ure

Možgani so v vrhunski formi

Naš organizem deluje na visokih obratih: dosegel je svojo maksimalno temperaturo, kratkoročen spomin, sposobnost razmišljanja in govorjenja pa so na vrhuncu. V tem času vam bodo šli zlahka od rok pomembni pogovori, zapletene naloge in izpiti. Dopoldne pa nekoliko oslabi imunski sistem. Medtem ne hodite ven premalo oblečeni in ne hodite preblizu bolnim sodelavcem.

Od 12. do 14. ure

Vaš želodec potrebuje preskrbo

Ob tej uri raven energije upade, srčno-žilni sistem deluje na rezervo, v želodcu pa nam kruli – skrajni čas za okrepitev. Izogibajte se klobas, ocvrtega krompirčka in podobnega. Mastna hrana je sicer slastna, vendar obleži v želodcu in nas utrudi. Enako velja za pivo in vino: encim za razgradnjo alkohola postane aktiven šele zvečer. Boljše bo lahko kosilo s testeninami, ribo, pustim mesom, zelenjavo, solato in brezalkoholno pijačo.

Če imate možnost, si po kosilu privoščite 15 do 30 minut dremanja. Študije dokazujejo, da smo po takem spancu še bolj osredotočeni in boljše volje. Telo bo veselo tudi kratkega zadrževanja na svežem zraku.

Od 14. do 18. ure

Krepko telo

Prebavljanje kosila se zaključi okoli 15. ure – potem pa gre spet vse navzgor. Mišice so bolj segrete in bolj gibčne kot dopoldne. Od 16. ure naprej se poviša krvni pritisk in pa tudi srčna frekvenca in celice so optimalno preskrbljene s kisikom. Popoln pogoj za športni trening – kar lepo torej v fitnes ali pa na športno igrišče.

Okoli 15. ure naše telo izloča največ hormonov sreče, kar zelo zmanjša občutljivost za bolečino. Torej idealen čas za obisk zobozdravnika.

Od 18. do 22. ure

Prost večer za telo in duha

Zvečer telo kot po uri zniža aktivnost življenjsko pomembnih funkcij, kot je na primer krvni tlak. Izostrijo pa se naši čuti. Glasba, vonji in dotiki – vse doživljamo veliko bolj intenzivno kot sicer. Prestavite torej v nižjo prestavo in se sprostite v dišeči kopeli ali pa ob branju knjige.

Od 22. do 6. ure

Sanje dajo nov polet

V približno pol ure se zelo hitro poviša izločanje melatonina – postanemo utrujeni. Kdaj nastopi ta trenutek, je zelo odvisno od vsakega posameznika. Vsak mora ugotoviti, kdaj mu najbolj prija oditi v posteljo. Za veliko ljudi je najlepša ura po polnoči, ker takrat praviloma sanjamo najlepše sanje. Telo je povsem uravnano na regeneracijo: naš duh se sprosti v REM-fazah, ustvarijo se nove celice, imunski sistem pa še posebno učinkovito uniči škodljive povzročitelje bolezni.

Preberite še: Kdaj je najboljši čas za ...

In preverite, kakšne posledice lahko pusti okvara notranje ure.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"