Majhne spremembe v kuhinji, ki pripomorejo k bolj zdravemu načinu življenja

12. 5. 2015
Deli
Majhne spremembe v kuhinji, ki pripomorejo k bolj zdravemu načinu življenja (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Stojite v kuhinji? Ozrite se naokoli. Ste blizu zdravemu načinu življenja, ali vam vaša lastna kuhinja otežuje pot do cilja?

Kuhinja je veliko več kot le prostor za pripravo hrane in obedovanje. Kuhinja je prostor v katerega vstopimo najprej, ko pridemo domov (no, takoj za hodnikom). Je prostor, kjer se zbere družina, ko zaključi dan, in je prostor, kjer se družimo s sorodniki in prijatelji.

Ne glede na to, ali ste na dieti, ali ne, na vaš način prehranjevanja delno vpliva tudi to, kako organizirani ste v kuhinji.

Kuhinjski pult

Kaj 'krasi' vaš pult? Posodica z bonboni, košarica s pecivom, sokovi? Ali imate na pultu vedno košaro svežega sadja? Če ste odgovorili z da na drugo vprašanje, odlično. Če ste kimali, ko ste prebrali prvega, je čas za preobrazbo kuhinje. In sicer v stilu -  daleč od oči, daleč od želodčka.

Saj veste, kako gre. Oči nenadoma postanejo lačne in mimogrede pograbimo bonbon, čokoladico ali kakšen drug prigrizek, ki si je priboril mesto na našem kuhinjskem pultu. Odstranite skušnjavo in prihranili boste ogromno kalorij in predelanih sladkorjev.

Pločevinke

Preglejte pločevinke, ki se skrivajo v vaših omarah in se znebite vseh, ki niso glavna sestavina jedi, ki jih ponavadi pripravljate. Torej, ostanejo fižol, čičerika, mešana zelenjava, sadje ... Pa tudi pri teh se prepričajte, da niso polne sladkorjev, sirupa ali soli.

Čeprav je hrana iz pločevink zelo priročna in enostavna za pripravo, pa ne dela prav nobene usluge vašemu zdravju. Jedi iz pločevink, kot so krepke juhe in razne omake, vsebujejo ojačevalce okusa, sladkor in še več soli.

Posoda

Verjeli ali ne, tudi posoda in krožniki, ki jih uporabljamo, igrajo pomembno vlogo pri izgubljanju odvečnih kilogramov in ohranjanju zdrave telesne teže. Na manjši krožnik gre manj hrane, tako se izognemo prevelikemu obroku in prenajedanju. Povsem logično. Hkrati prelisičimo tudi možgane – ker je manjši krožnik videti polnejši, imamo občutek, da smo pojedli veliko, je pokazala raziskava.

Večina garnitur vsebuje dve do tri različne velikosti krožnikov. Velike uporabljajte za serviranje, male pa odslej za obrok.

Druga pomembna stvar – ko izpraznete prvi krožnik, počakajte približno 20 minut. Toliko časa namreč potrebujejo možgani, da zaznajo in sprožijo občutek sitosti.

Zapiranje kuhinje

Izberite čas, ko se kuhinja 'zapre' in se skušajte tega tudi držati. Če je to ob 9h, potem naj bo kuhinja ob 9h pospravljena, posoda na svojem mestu, živila pravilno shranjena, luči ugasnjene. Ta metoda bo pomagala zmanjšati nočne obiske kuhinje, ki vodi v pridobivanje odvečne telesne teže.

Kuhinja je prostor za druženje, naj tako tudi ostane. To so le majhni triki, ki jih lahko uporabite danes za doseganje bolj zdravih navad v prihodnosti.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"