Celulit: ženski sovražnik št. 1

18. 4. 2007
Deli
Celulit: ženski sovražnik št. 1

Zakaj imamo ženske celulit? Ali ni to vprašanje, ki si ga postavljate vsako pomlad, ko začnete pomerjati kopalke? Vsako pomlad znova in znova . .

Kamorkoli se obrnete, lahko vidite plakate, ki oglašujejo, kako odpraviti celulit. Da bi vam pomagali in vam pojasnili, kaj dejansko pomaga proti celulitu in kaj ne, vam predstavljamo nekaj najučinkovitejših metod in postopkov, kako odpraviti to nadlogo.

Kaj je celulit?

Celulit je motnja v lokalni porazdelitvi maščob, za katero je značilno debeljenje maščobnega tkiva, spremembe v čvrstosti kože, pojavljanje grudic in pomanjkanje gibljivosti zaradi sprijemanja v najglobljih plasteh tkiva. Povečana lokalizirana občutljivost na prizadetih predelih, lahko povzroči celo bolečino in ohlapnost kože zaradi razširjenosti kožnega tkiva.

Dejavniki, ki spodbujajo nastanek celulita

Hormoni – spolni hormoni neposredno vplivajo na porazdelitev maščobe v telesu. Prekomerno izločanje spolnih hormonov povzroča neravnovesja, ki se ponavadi pojavljajo v zelo določenih razdobjih razvoja življenja ženske: puberteta, nosečnost, menopavza.

Genetika – nagnjenost k celulitu zaradi dednih faktorjev.

Prehrana – neuravnotežene diete (preveč maščobe, sladkorja in alkohola) in nezadostno pitje vode še dodatno poslabšajo problem.

Premalo gibanja – če v službi veliko sedite, potem je oviran krvni obtok, kar vzpodbuja nastanek celulita. Zelo je pomembno, da se veliko gibate. Najmanj trikrat na teden morate imeti aerobno vadbo, kot npr. kolesarjenje, aerobika, tek hitra hoja . .

Kaj povzroča celulit?

Kožo sestavlja na milijone celic, ki imajo funkcijo skladiščenja maščob. Imenujejo se adipociti. Zaradi porušenja ravnotežja med dvema ključnima procesoma, razgradnjo maščob (lipolizo) in tvorbo maščob (lipogenezo) v prid lipogenezi, lahko adipociti nabreknejo tako, da 60-krat presežejo svoj normalen volumen.

Ujamejo se v vlaknasto mrežo v podkožju, zaradi česar nastajajo težko odpravljive maščobne zaloge. Skupki maščobnih celic pritiskajo na žile, krvni obtok se upočasni, tekočina se zadržuje v koži, podkožno tkivo postane napeto. Pojavi se celulit. Koža na površini postane jamičasta in dobi t. i. videz pomarančne kože.

Prehrana

Maščobnih blazinic, ki so se nam nabrale skozi leta, nikakor ne moremo odpraviti samo s pravilno prehrano, lahko pa nastanek le tega preprečimo. Izogibati se moramo hrani, ki vsebuje estrogen, mesu, jajcem, mlečnim izdelkom, mastnim jedem kvašenemu pecivu . .

Omejimo tudi uživanje alkohola, sladkarij in izdelkov iz bele moke. Priporočamo, da spijete dva do tri litre vode v kombinaciji z zelenim čajem, ki je antioksidant in tako razstruplja telo. Priporočamo vam uživanje jagod, regrata, grozdja, malin . .

Gibanje

Ko boste celulit odpravljale ali pa ga hotele preprečiti, nikakor ne smete pozabiti na gibanje. Sedenje v službi je smrt za limfni sistem. Priporočamo vam tek, plavanje, aerobiko, rolanje skratka aerobno vadbo v kombinaciji s krepilnimi vajami. Anaerobna vadbabo pospešila delovanje limfnega sistema.

Kaj lahko naredim sama

Da celulit ne bi nastal, lahko naredite veliko, tako da upoštevate zgornja dva nasveta (prehrana in gibanje). Že nastali celulit pa je težko odpraviti. Imamo dve možnosti. Prva je obisk kozmetičnega salona, kjer se prepustite strokovnjakom, ki vam z raznimi aparaturami odpravljajo maščobne blazinice.

Druga pa je, da poskusite same. Na trgu je že veliko krem in olj, s katerimi lahko odpravite celulit. Seveda je treba te izdelke v kožo pravilno vtreti in dobro zmasirati. Pri masaži si lahko pomagate z gumijastimi kroglicami, ki poživijo

krvni pretok. Pri tem pa morate vztrajati, saj so rezultati vidni šele čez nekaj tednov.