Dejstva o kozmetičnih izdelkih

17. 9. 2013
Deli
Dejstva o kozmetičnih izdelkih (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Čeprav so dejstva o kozmetičnih izdelkih znana, se nam zdi, da včasih katero le ne drži, in podobno menijo tudi znanstveniki. Odkrivamo odgovore na najpogostejša vprašanja.

Z razvojem tehnologije in kozmetične industrije se vse več znanstvenikom (in kako se potem ne bi tudi nam) porajajo dvomi, ko gre za lepotno industrijo.

Avtor Perry Romanowsky je v knjigi 'Can you get hooked on lip balm?', v kateri najdete veliko odgovorov na vprašanja o uporabi kozmetike, povzel dolgotrajne raziskave.

Ali je krema za roke dobra za nego obraza?

Ne, in to zagotovo drži, velja pa tudi obratno. Krema za obraz ni najboljša rešitev za nego rok.

Koža na obrazu in rokah je različna, saj se na rokah ne pojavljajo akne in mozolji, kajne? Zato jih moramo negovati z izdelki, ki so za to namenjeni. Roke so zelo izpostavljene zunanjim dejavnikom in so velikokrat izsušene, zato potrebujejo izdatnejše vlaženje.

Ali je nutrikozmetika dobra za lepoto kože?

Vse več je raziskav, ki trdijo, da so prehranski dodatki dobri za lepoto kože, las nohtov … No, če verjamete, da bo ena tableta rešila vse vaše težave, potem se motite.

Poleg tega ti dodatki niso dovolj nadzorovani; proizvajalci lahko na embalažo napišejo marsikaj, vi pa jim verjamete.

Znano je, da bi morala hrana, ki skrbi za lepoto na primer las, biti bogata z beljakovinami, vitamini in minerali, še posebno z vitaminoma C in B, cinkom, železom in esencialnimi maščobnimi kislinami.

Večina nutrikozmetičnih izdelkov vsebuje hranljive učinkovine, ki pomagajo pri ohranjanju lepote in zdravja kože, a za to morate poskrbeti tudi sami z uravnoteženo prehrano in zdravim življenjem.

Zakaj je treba kreme za sončenje nanašati večkrat?

Eden izmed najpomembnejših korakov pri ohranjanju mladostne in zdrave kože je zagotovo zaščita kože s faktorjem. No, na žalost ni kreme, ki bi več ur ščitila kožo, zato je zaščito treba večkrat obnoviti.

Obstaja več razlogov, da krema ni obstojna več ur. Glavni je voda, saj se krema začne topiti in se odstrani s kože v stiku z vodo. Manjšo prednost imajo vodoodporne kreme, a tudi te niso tako zanesljive, kot trdijo v oglasih. Poleg tega naša koža tudi naravno izloča vodo in sol, kar prav tako vpliva na stabilnost zaščite.

Tudi če bi znanstveniki poskušali odkriti izdelek, ki bi zagotavljal dolgo zaščitno delovanje, to ne bi bilo mogoče, saj vse kemijske substance po določenem času in pri izpostavljenosti UV-žarkom nehajo delovati.

Zato: ne glede na to, katero zaščito uporabljate, kremo nanašajte vsaj vsaki dve uri. Na kremo za sončenje ne pozabite niti pozimi.

Ali lahko glicerin izsuši kožo?

Kemiki v kozmetiki uporabljajo glicerin zaradi njegove izvrstne možnosti hidratacije. Ne samo da zadržuje vlago v koži, ampak jo naredi tudi zelo mehko in prepreči draženje kože.

Edina slaba stvar glicerina je, da po uporabi pusti lepljiv občutek, če ga nanesete v preveliki količini. Poleg tega se lahko zgodi, da večja količina glicerina nase veže vodo, zaradi česar se lahko globoke plasti kože izsušijo.

Je draga kozmetika bolj kakovostna?

To je eno od najpogostejših vprašanj, ki si jih postavljamo, znanstveniki pa trdijo, da ni povezave med ceno in kakovostjo.

Razliko v ceni med dragimi in poceni izdelki bi morale določiti sestavine. Veliko raziskav je celo pokazalo, da veliko dragih izdelkov vsebuje učinkovine, ki so manj učinkovite od tistih v poceni izdelkih. Če pa se poleg tega zavedamo, da velikokrat kupimo tudi ime izdelka, potem nam je vse jasno. Da bi našli kremo, ki ustreza vaši koži, boste morda potrebovali veliko več časa kot denarja.

Ali lahko namesto rdečila za lica uporabimo šminko?

Strokovnjaki se strinjajo, da ni nobene škode, če namesto rdečila nanesete šminko. No, škoda bi nastala, če bi rdečilo ali senčke nanašali na ustnice, saj jih lahko to izsuši.

Šminka in bleščilo vsebujeta sestavine, ki jih lahko pojemo, kar velikokrat tudi naredimo. Škodljivo pa je, če šminko nanesemo na oči, saj so oči preveč občutljive in se lahko vnamejo. Tudi svinčnika za obrobo ustnic nikar ne uporabljajte za obrobo oči.

Ali lahko postanemo odvisni od balzama za ustnice?

Se vam je že zgodilo, da se vam kljub nenehnemu nanašanju balzama na ustnice zdi, da so suhe?

Koža je organ, ki je sestavljen iz veliko slojev. Najvišji sloj epidermis je sestavljen iz odmrlih kožnih celic. Ko stare odmrejo, epidermis pošlje signal, da se naredijo nove.

Ko nanesete balzam na ustnice, umetno naredite sloj, ki ščiti pred izsušitvijo, zato spodnji sloji ne dobijo signala, da morajo narediti nove celice. Ko balzam nehamo uporabljati, ta signal hitro spet potuje do spodnjih plasti. Zato se vam zdi, da so ustnice kljub nanosom suhe.

Stiskanje mozoljev povzroča brazgotino

Da, ampak le če to delate sami doma brez pravega znanja. Prvo in edino pravilo je, da mozoljev ne stiskate, najbolje je, da se jih tudi ne dotikate.

Nestrokovno stiskanje mozoljev in aken lahko povzroči še težje obolenje, rdečico, otečeno kožo, rane in na koncu brazgotine.

Če pa nimate možnosti obiskati strokovnjaka, potem to naredite doma: na obraz dajte vročo mokro brisačo in pustite 10 minut. Potem z obraza očistite ličila in preostalo nečistočo z mlekom ali tonikom. Dobro si umijte roke in sterilizirajte iglo, s katero boste lahko prebodli mozolj. Vzemite čist robček in ga ovijte okrog prstov ter z njimi rahlo stisnite. Ničesar ne delajte na silo.