Kaj piti v savni?

3. 1. 2007
Deli
Kaj piti v savni?

Vemo, da je občutek žeje značilen pokazatelj ravnovesja tekočinskih razmerij v telesu. Vendar pa je obdobje intenzivnega izločanja potu v savni razmeroma kratkotrajno in občutek žeje je pogosto posledica drugačnih vzrokov.

Priporoča se ne preveč sladek čaj. Zanimivo je, da bi glede na dogajanje v organizmu bolj ustrezala hladna pijača, ki bi pomagala pri ohlajanju, toda večina obiskovalcev z veseljem sega po toplih in celo vročih napitki. Pomembno je sprotno pitje tekočine, da bi zavarovali ledvice.

Savnanje najbolj prija pozimi in nasploh v bolj mrzlih mesecih, zato je priljubljeno kot dodatek k smučanju, med katerim smo ves dan čezmerno obremenjevali noge. Pristaši zdravega življenja svetujejo, da po večurni smučarski utrujenosti ne pomislimo najprej na sprostitev s pijačo, ampak da raje odidemo v savno. Tudi če smo na smučarskih počitnicah vsak dan v savni, ni nič narobe. Pa to ne velja samo za smučanje, ampak tudi za številne druge aktivnosti.

Savna pride prav po napornem športnem treningu, saj vemo, da se strupeni fiziološki produkti intenzivnega mišičnega dela učinkoviteje odplavljajo pri razgretem telesu in ob intenzivnejšem kroženju krvi in limfe. Vendar tudi v tej smeri ne smemo pričakovati čudežev.