Masaža lasišča preprečuje prhljaj in izpadanje

8. 12. 2013
Deli
Masaža lasišča preprečuje prhljaj in izpadanje (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Masaža lasišča deluje protistresno, obenem pa je koristna pri reševanju težav s prhljajem in izpadanjem las.

Ker je na lasišču veliko živčnih končičev, ni nič čudnega, da prav na glavi občutimo učinek stresa in napetosti.

Masaža pomaga ohranjati zdravo lasišče

Podobno kot masaža koristi utrujenim mišicam, je tudi masaža lasišča odlična za razbremenitev napetosti po napornem dnevu.

Prispeva k izboljšanju obtoka v lasišču, kar pomaga pri težavah s kroničnim glavobolom. Poleg tega pomaga reševati težave z izpadanjem las, saj sodeluje pri pospeševanju rasti novih las.

Učinkuje tudi pri prhljaju. Ker z masažo razrahljamo odmrle celice, delujemo rahlo keratolitično in odmrle celice lažje odpadejo.

Masaža torej pomaga ohranjati zdravo lasišče. Spodbuja prekrvitev in lasni čebulici dovaja kisik in hranilne snovi. Ob masaži se žile in kapilare razširijo in krvna telesca se približajo stenam žil.

Masaža je primerna za vse tipe las

Ljudem, ki imajo suho lasišče, suhe lase ali suh prhljaj ali pa jim zaradi nepravilnega prehranjevanja (shujševalne diete, motnje absorpcije hrane) izpadajo lasje, priporočamo energično masažo, ki poveča aktivnost lasišča in las.

Masaža povzroči nekoliko hitrejše mastenje las, zato je za ljudi z mastnim lasiščem bolj priporočljiva masaža pred umivanjem las.

Kako masiramo lasišče?

Masažo začnemo z nežnimi krožnimi gibi, ki glavo segrejejo. Pritisk postopoma povečujemo, vendar nikoli ne sme biti močan. Pomembno je, da dlani lasišče božajo, nikakor ga ne smejo drgniti. Koža se lahko minimalno premika. Lahkoten pritisk prstnih blazinic sprosti mišice glave in pomirjajoče deluje na živce.

  • S kazalcem in sredincem nežno pritiskamo od spodnjega dela vratu ob robu lasišča vse do čela. Ponovimo vsaj trikrat.
  • Z nekoliko močnejšim pritiskom in s krožnimi gibi masiramo od spodnjega dela vratu ob robu lasišča navzgor do čela.
  • Pospešimo krožne gibe in malo bolj pritisnemo ter ponovimo postopek od vratu proti čelu in nazaj.
  • Razširimo prste in nadaljujemo s krožnimi gibi, tako da se pomikamo proti temenu, nato proti čelu, spet proti temenu in nato proti robu lasišča nad ušesi.
  • S prsti potegnemo skozi lase, kot bi bili širok glavnik, tako da s konicami prstov lasišče nežno praskamo. Najprej to naredimo od vratu do čela, nato nadaljujemo še v obratni smeri.
  • Glavo ovijemo s toplo vlažno brisačo in se sprostimo.