Nega pred sončenjem in po njem

7. 7. 2013
Deli
Nega pred sončenjem in po njem (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

To prelepo nebesno telo je v bistvu zvezda, kotel žarečih plinov, katerega sredica doseže 15 milijonov stopinj celzija. Brez sonca ni življenja, a tudi z njim je včasih prekleto težko. Poskrbite za svojo kožo že pred dopustom.

Sonce je od Zemlje oddaljeno okoli 149 milijonov kilometrov, a vseeno čutimo njegov vpliv. Po 4, 5 milijarde letih je nekje na polovici svoje 'obratovalne' dobe. Ne skrbite, njegovega zatona, ki ne bo nič kaj miren, in posledično uničenja našega planeta ne boste doživeli.

Poleg svetlobe in toplote sonce oddaja tudi redek tok nabitih delcev, ki se imenuje sončni veter. Ta do Zemlje pridrvi s hitrostjo 450 kilometrov na sekundo, občutimo pa ga v raznih izpadih električnega toka in motnjah radijskega valovanja. Lepši stranski učinek sončnega vetra je severni sij, čudovit pojav, ki ga lahko uzrete v polarnih krajih.

Sonce je blagodejno

Stimulira telesne ritme, izboljšuje vaše fizične zmogljivosti, manjša vplive depresije, povečuje obrambno sposobnost organizma, preprečuje nekatere bolezni in še kaj. Nikakor se mu ne izogibajte.

Pomembno je vedeti, da sonce vzpodbuja sintezo vitamina D. Ta je med drugim odgovoren za absorpcijo kalcija in fosforja v prebavilih, kar pomeni, da uravnava rast in krepi kosti.

Ena izmed posledic pomanjkanja vitamina D je tako imenovani rahitis oziroma napaka v razvoju kosti. Preveč vitamina D pa lahko zaradi odlaganja kalcija v telesu povzroči trajno okvaro ledvic, česar si prav tako ne želite.

Žarki UVB so tisti, ki povzročajo opekline. Zaradi krajše valovne dolžine lahko prodrejo le v zgornje plasti kože, posledica izpostavljenosti (seveda le, če ne pretiravate z njo) pa je porjavela koža. Poiščite torej zaščitno kremo za sončenje, ki vam bo nudila zaščito tako pred A- kot pred B-žarki.

Žarki UVA so žarki z največjo valovno dolžino. Prodirajo globoko v kožo in tam povzročajo gube ter preobčutljivost, povezujejo pa jih tudi z nastankom kožnega raka. Pred njimi se velja zaščititi s kremami, ne pozabite pa tudi na sončna očala z UV-filtrom.

Pred dopustom ali po njem?

Nega kože: Preden se odpravite v vroče kraje, je kožo pametno globinsko očistiti, saj se zamašene pore in ogrci sicer ob vročini in potu lahko hitro vnamejo ali pa tako zasušijo, da je pozneje stiskanje zelo boleče za vas in kožo.

Prav tako pa bo intenzivna vlažilna maska poskrbela za polnjenje zalog vlage v koži in s tem njene boljše zaščite.

Barvanje las: Lase je treba na dopustu pred soncem, klorom in soljo zaščititi prav tako kot kožo. Če boste to storili npr. s klobukom ali posebnimi izdelki, se vam ni treba bati hitrega izpiranja barve, boste pa na dopustniških fotografijah zadovoljni s sijočimi lasmi.

Nega po sončenju

Koža je po sončni kopeli (še posebej, če je bila ta predolga) izsušena in razdražena, zato jo je dobro pomiriti z vlažilno kremo, ki ne vsebuje sestavin proti staranju ter dišav ali še bolje, z naravnimi organskimi olji, kot so šentjanževka, avokadovo olje, arganova olje ali olje navadnega rakitovca.

Mleko za po sončenju bo poskrbelo, da bo koža ostala dovolj navlažena, če pa ste na soncu vztrajali predolgo, poiščite hladilni gel z izvlečkom aloe vere. Ta pomiri opečeno kožo in poskrbi za njeno hitro regeneracijo.

Če vas je opeklo, se večkrat na dan na debelo namažite s sokom ali gelom aloe vere. Nanesite ga na debelo, nato pa po petih minutah nežno obrišite z vlažno vatico.

Zaužijete dovolj vitamina E?

Če še ne veste, ta preprečuje prezgodnje staranje kože zaradi prevelike izpostavljenosti sončnim žarkom, saj izboljšuje obrambo celic, celične membrane pa nase bolje vežejo vlago, zaradi česar se koža ne more prehitro izsušiti in tako ostaja bolj elastična.