Zdrava zagorelost

24. 5. 2009
Deli
Zdrava zagorelost (foto: Fotografija Shutterstock)
Fotografija Shutterstock

Do čudovite, zdrave in zagorele polti brez škodljivih UV žarkov? Izdelki za samoporjavitev. Kako najti najprimernejšega?

1. Težava

Po nanosu kreme za samoporjavitev je koža lisasta in neenakomerno obarvana

Površina kože mora biti pred nanosom kreme čim bolj gladka. Zato nanjo najprej nanesite piling ter z njim intenzivno zdrgnite kožo, še zlasti na kolenih, stopalih in komolcih. Te dele nato namažite z losjonom za telo in šele nato nanesite kremo za samoporjavitev. Tako boste omilili neenakomerno obarvanost. Nasvet: za nežno, popolnoma enakomerno obarvano polt je primerno razpršilo za samoporjavitev, ki omogoča preprost nanos in ga ni treba razmazati z rokami. Pomembno: pršite z razdalje 20 centimetrov.

2. Težava

Koža ima neprijeten vonj

Značilen vonj nastane pri reakciji samoporjavitvene učinkovine DHA (dihidroksiacetona) z zgornjo plastjo kože. V najnovejših samoporjavitvenih izdelkih je ta moteči vonj sicer prekrit z rastlinskimi aromami (geranije, sivke), vendar pa lahko občutljivi nosovi kljub temu še vedno zaznajo značilni vonj. Nasvet: samoporjavitveni izdelek začnite nanašati pravočasno in nekaj dni pred pomembnim dogodkom uporabljajte losjon za telo z rahlim samoporjavitvenim učinkom. Zaradi zelo majhne vsebnosti DHA ti izdelki nimajo neprijetnega vonja.

3. Težava

Ni rezultatov

Možno je, da se je iztekel rok trajanja. Izdelek je treba namreč po tem, ko ga odprete, uporabiti v šestih mesecih. Nasvet: za občasno uporabo so najprimernejši samoporjavitveni robčki. Pri mastni koži se lahko zgodi, da je učinek samoporjavitvenih izdelkov komaj opazen. Razlog? Samoporjavitvena učinkovina DHA ne more prodreti skozi maščobni film kože. Pomoč: neposredno pred nanosom samoporjavitvenega izdelka kožo temeljito očistite (z gelom oziroma peno in obrazno vodo).

4. Težava

Polt je videti nenaravno

Če vaša koža dobi rumenkast ali oranžen odtenek, je to znamenje, da uporabljate preveč agresivne izdelke za prhanje oziroma čiščenje kože. S tem porušite ravnovesje kislinskega zaščitnega ovoja kože in povzročite napačno reakcijo DHA. Rešitev: uporabljajte blage, PH-nevtralne izdelke. Pomembno: če ste svetlopolti, izberite samoporjavitveni izdelek za rahlo obarvanje. Če je barva premalo intenzivna, izdelek po približno treh urah znova nanesite na kožo.

5. Težava

Samoporjavitvena krema pušča sledi na oblačilih

Belo majico ali srajco si oblecite pol ure po tem, ko ste nanesli samoporjavitveno kremo, saj se šele po tem času izdelek popolnoma vpije v kožo. Samoporjavitvenih krem nikoli ne nanašajte na kožo pred športnimi aktivnostmi. Zaradi potenja lahko na koži nastanejo madeži, na oblačilih pa rjavi robovi. Zato začnite vaditi šele potem, ko je samoporjavitveni proces popolnoma končan (po približno treh urah). Najbolje pa je, da to storite že dan pred športno aktivnostjo.

6. Težava

Umetna zagorelost izsuši kožo ali povzroča nastanek mozoljev

Večina samoporjavitvenih izdelkov vsebuje vlažilne sestavine (pantenol), zato so prav tako negovalni kot dnevne kreme in losjoni za telo. Če pa imate kljub temu občutek, da vam kožo zateguje, po nanosu samoporjavitvenega izdelka uporabite še običajno kremo. Pri nečisti koži: uporabljajte gele ali razpršila za samoporjavitev, ki ne vsebujejo maščobe. Takoj po uporabi na izpostavljene predele (nos) nanesite losjon za obraz, da zmanjšate obarvanost. Poleg tega na kožo dvakrat na teden nanesite piling, enkrat na teden pa jo temeljito očistite.

Fotografija Shutterstock