Ideja za izlet: Potočka zijalka

12. 3. 2018
Deli
Ideja za izlet: Potočka zijalka (foto: Nejc Juvan)
Nejc Juvan

Ste si že ogledali Potočko zijalko - jamo pod goro Olševo? Veste, kaj vse so raziskovalci našli v tej jami nad Logarsko dolino? Poglejte si tudi, kako čudovita je v tem času, ko se spremeni v pravo ledeno kraljestvo. 

Potočka zijalka je kraška jama na južnih pobočjih Olševe v vzhodnih Karavankah. V njej je bilo odkrito staro kameno-dobno bivališče iz pred približno 40.000 let, kosti jamskega medveda, koščena in kamnita orodja ter ostanki ognjišč. 

Tako izgleda vhod v jamo pozimi, ko padejo stopinje Celzija pod ničlo: 

Nekaj dejstev o Potočki zijalki: 

  • Jama je dolga 115m in 20 do 40m široka.
  • Ime je dobila po nekdanjem lastniku Potočniku.
  • Leži na nadmorski višini 1675 metrov.
  • Izpred Potočke zijavke je lep razgled na Kamniško-Savinjske Alpe in na Logarsko dolino. 
  • V njej naj bi v preteklosti izvajali obrede plodnosti in častili jamskega medveda kot totemsko žival.

Eden prvih raziskovalcev je bil Avstrijec Josef Carl Gross doma iz Bele na Koroškem, ki je v njej odkril človeške sledi: ognjišče in ob njem koščeno konico ter izkopal veliko kosti jamskih medvedov. 

Nelegalno kopanje v Potočki zijavki je Grossu preprečil Srečko Brodar, profesor naravoslovja na celjski gimnaziji, ki je nadaljeval s kopanjem v letih 1928-1935. Brodar je izkopal kar 121 različno ohranjenih koščenih konic, 305 kamenih odbitkov, od tega približno 50 pravih kamenih orodij. Posebnost predstavlja 8 piščali, ki so bile izdelane iz čeljustnic jamskega medveda. Brodar je izkopal še 20 kurišč ter ogromno količino kosti jamskih medvedov in kosti, ki so pripadale drugim živalskim vrstam (40 različnih vrst). 

Ker je bilo Brodarjevo gradivo v zadnjih dneh 2. svetovne vojne ob bombardiranju Celja uničeno, so v letih 1997-2000 v Potočki zijavki potekala izkopavanja slovensko-avstrijske raziskovalne skupine. 

Najdbe danes hrani Pokrajinski muzej Celje. Izletu v Potočko zijalko pa lahko dodate še obisk stalne razstave Potočka zijalka, ki je postavljena v Gostišču in muzeju Firšt v Logarski dolini. 

Kako do Potočke zijalke?

Lahka označena pot nas vodi od kraja Sveti Duh pod Olševo do Potočke zijalke in traja približno 1 uro in 15 minut. 

Višinska razlika na poti: 460 m

Izhodišče: Sveti Duh pod Olševo, kjer je lep razgled po pobočjih Olševe in na najvišje vrhove Savinjskih Alp.

Foto: Nejc Juvan

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"