Premagajte potovalno slabost

29. 7. 2009
Deli

Potovalno slabost povzroča gibanje, torej vožnja z avtomobilom, avtobusom, ladjo ali letalom. Povzročijo jo nasprotujoča si sporočila, ki jih center za bruhanje dobiva iz oči in organa za ravnotežje v notranjem ušesu.

Značilna sta vrtoglavica in bruhanje. Najpogosteje se pojavlja pri otrocih, s starostjo pa je vse redkejša. Pri dojenčkih in majhnih otrocih do drugega leta starosti je zelo redka.

Znaki

Prvi znak je slabo počutje, ki ga spremljata slabost in glavobol, pogosti pa sta tudi omotica in utrujenost. Če se vožnja kljub začetnim simptomom nadaljuje, se stanje poslabša, pridružijo pa se jim še drugi znaki. Značilna je bledica, prizadeti se močneje poti, njegovo dihanje pa je hitro in zelo globoko. Pojavi se tudi bruhanje.

Pomoč iz lekarne

Pomembneje kot zdraviti je preprečiti potovalno slabost. Ko se enkrat že pojavi, je namreč težko premagati simptome. Pri potovalni bolezni zdravniki svetujejo difenhidramin, antihistaminik z osrednjim delovanjem, ki ima tudi antiholinergične učinke. Na osrednji živčni sestav deluje zaviralno, zato zmanjša sposobnost za upravljanje vozil.

Uživajo ga lahko tudi otroci, previdni pa morajo biti bolniki s hipertrofijo prostate (lahko povzroči zastajanja urina), bolniki z zvišanim očesnim tlakom in astmatiki. Zdravilo je treba zaužiti pol ure pred vožnjo, na dan pa so dovoljeni trije odmerki, če je potovanje daljše.

Med antihistaminike z osrednjim delovanjem spada tudi tietilperazin, ki preprečuje slabost in bruhanje pri različnih boleznih. Zdravila ne smejo uporabljati otroci do 15. leta, vzeti ga je treba pol ure pred potjo, učinkuje pa do štiri ure.

Za preprečevanje in zdravljenje morske bolezni se uporablja tudi cinarizin. Od­svetuje se ljudem s hipotenzijo. Zdravilo je treba zaužiti dve uri pred potovanjem in odmerek ponoviti do trikrat dnevno.

Samopomoč

Ko se odpravite na pot, vedno poskrbite, da je vozilo dobro prezračeno, saj slab zrak in vročina stanje le še poslabšata. Če vam je med vožnjo rado slabo, nikar med potjo ne berite. Tudi to vpliva na slabost. Če je potovanje krajše, se izogibajte uživanju hrane in pijače. Če res ne gre brez, si privoščite le majhne grižljaje.

Pogled imejte usmerjen v smeri vožnje ali pa med potjo zaspite. Otroke posedite tako, da bodo lahko gledali skozi okno. Pomaga tudi, da jim z igricami preusmerite pozornost.

Po spletu kroži še kup vprašljivih tehnik, ki naj bi pomagale preprečevati potovalno slabost. Kako in ali delujejo, prepuščamo vam in vaši presoji, mi le naštevamo nekaj najpogostejših:

  • prelepi popek z obližem,
  • daj v žep strok česna,
  • vzemi v roke krompir in ga drži med vožnjo,
  • pred potjo pojej banano ali trdo kuhano jajce.

Alternativa sintetičnim zdravilom

www. svetovalnica. net

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"