Stalinovih Sedem sester

7. 4. 2012
Deli

Sedem sester je eden najbolj ambicioznih gradbenih projektov 20. stoletja, odvijal pa se je v režiji diktatorja Stalina in komunistične partije takratne Sovjetske zveze. Po koncu II. svetovne vojne je Stalin z njimi hotel pokazati moč Sovjetov ter konkurirati ameriškim nebotičnikom, zgrajenim v tridesetih letih prejšnjega stoletja.

Projekt Sedem sester je bil predstavljen leta 1947, ob 800. obletnici ustanovitve Moskve.

Ideja ni bila nova, saj je Stalin že pred vojno načrtoval podobno zgradbo Palačo Sovjetov. Zadnja od 'sester' je bila končana leta 1957, štiri leta po Stalinovi smrti.

Stalinistična arhitektura

Izbrani sovjetski arhitekti so se morali po Stalinovi želji zgledovati po ameriških nebotičnikih, zgrajenih v modernem slogu, pomešanem z ruskim barokom in gotskim stilom.

Značilno za sestre je tudi to, da so grajene v slogu večnadstropne kvadratne ali pravokotne poročne torte. S svojo stopničasto obliko in številnimi stolpiči ustvarjajo občutek gibanja navzgor in pogled usmerjajo k mogočnemu osrednjemu stolpu.

Zaradi pomanjkanja izkušenj so bile te stolpnice veliko težje od ameriških, ravno teža v povezavi z nosilnostjo tal pa je tudi omejevala njihovo končno višino, ki nikoli ni dosegla višine Empire state buildinga ali Crayslerjeve stolpnice v New Yorku.

Palača Sovjetov - nikoli zgrajena

Palača Sovjetov je bila najbolj megalomansko zasnovana, saj naj bi skupaj s stometrskim Leninovim kipom v višino merila 415 metrov (mimogrede, Empire state building meri z anteno 443 metov).

V ta namen so porušili cerkev in začeli graditi (leta 1931), gradnjo je prekinila II. svetovna vojna. Konstrukcijo so razstavili in uporabili za obrambo Moskve. Po vojni so na tem mestu zgradili največji zunanji bazen na svetu, ki pa se v hladni Moskvi ni izkazal za najbolj uporabnega.

Danes na tem mestu spet stoji cerkev.

Sedem sester

Moskovska državna univerza

Z 240 metri je bila Moskovska univerza med letoma 1957 in 1990 najvišja stavba v Evropi, še danes pa je najvišja akademska ustanova na svetu. Univerza gosti približno 30.000 študentov in ima 36 nadstropij.

Ministrstvo za zunanje zadeve in trgovino – Bely Dom (Bela hiša)

Stolpnica v višino meri 172 metrov. Stavbo je gradilo kar 14.920 delavcev, med njimi tudi nemški vojni ujetniki kot tudi nasprotniki Stalinove diktature. Med gradnjo je veliko delavcev živelo v 14. nadstropju še nezgrajene stavbe. Pravijo, da tu še danes strašijo duhovi umrlih nesrečnih duš.

Hotel Leningradskaya je danes Hilton Moscow Leningradskaya

Stalin je želel zgraditi najbolj razkošen hotel na svetu, zato je bila ta 136 metrov visoka stavba grajena zelo prestižno.

Toda več kot tisoč razkošnih sob (pol jih nikoli niso niti opremili) ni potrebovala niti Moskva, zato je hotel prinašal izgubo. Hotelski lestenec se je zaradi svoje velikosti  znašel tudi v Guinnessovi knjigi rekordov. Danes ima hotel 'samo' 273 sob.

Kotelnicheskaya

Ta 176 metrov visoka stavba je bila najprej namenjena elitnim domovanjem, kmalu pa je postala dom socialno šibkejših Rusov z velikimi družinami, prav tako pa je na njej meteorološka postaja.

Kudrinskaya

160 metrov visoka stolpnica je bila namenjena sovjetskim kulturnikom. Ob razpadu Sovjetske zveze je tudi stavba začela razpadati. Danes je deloma že obnovljena, del obnove pa še načrtujejo.

Rdeča vrata

Najmanjša stavba med vsemi je visoka 133 metrov. V njej so pisarne in stanovanja.

Hotel Ukrajina je danes Radisson Royal Hotel

Ob odprtju je postal največji hotel v Evropi s kapaciteto 1.630 gostov, še vedno pa je najvišji v Evropi. V višino meri 206 metrov, na vrhu pa je razgledna ploščad, s katere je čudovit razgled na Moskvo.

Nikoli zgrajena 8. sestra Zaryadye

Nikoli dokončano stavbo naj bi uporabljali v administrativne namene, vendar so jo zaradi težav pri gradnji, pomanjkanja denarja ter Stalinove smrti opustili.

Sestre imajo tudi dve dostojni naslednici: Palača triumfa (2003) v Moskvi ter Palača Astana v glavnem mestu Kazahstana Astani.

Zanimivosti

Po drugi svetovni vojni in na začetku hladne vojne je Stalin verjel, da bo z mogočnimi luksuznimi stavbami ponižal zahodne politike, ki bodo obiskali Moskvo in videli blišč in napredek komunističnega imperija.

Lokacije za palače so namenoma izbrane tako, da obkrožajo zgodovinsko središče Moskve.

Samo leta 1949 so v Moskvi zgradili 405.000 kvadratnih metrov stanovanjsko-poslovnih prostorov. Za primerjavo je to približno devetkratna kvadratura pred nedavnim zgrajene Kristalne palače v BTC Cityju, ki je z 89 metri najvišja stavba v Sloveniji.

Danes je najvišja stavba v Evropi prav tako v Moskvi - stolpnica Glavno mesto - 302 metra, zgrajena je bila leta 2010. Pravzaprav so trenutno kar tri najvišje stavbe v Moskvi, še Palača triumfa ter Naberezhnaya.

Trenutno je najvišji hotel na svetu – Abraj Al Bait Hotel Tower v Saudski Arabiji, ki v višino meri 601 meter.

Iz revije Lisa

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord