V Španiji zdaj dostopna največja kristalna jama na svetu

7. 8. 2019
Deli
V Španiji zdaj dostopna največja kristalna jama na svetu (foto: Profimedia)
Profimedia

V Španiji, v bližini andaluzijskega mesta Pulpi, so prvič za javnost odprli edinstveno jamo, tako imenovano geodo, veliko kamninsko votlino, napolnjeno z mineralnimi kristali.

V jami so prave kristalne strukture, ki si jih zdaj lahko ogledajo tudi laiki in ne več le jamarji in rudarji.

Geoda lahko nastane v kakršni koli votlini, vendar je izraz rezerviran za bolj ali manj okrogle tvorbe v vulkanskih ali sedimentnih kamninah. Nastanejo lahko tudi v plinskih mehurčkih v vulkanskih kamninah (mandlji), na primer v bazaltnih lavah ali v okroglih votlinah v sedimentnih kamninah.

Ko so se stene votline v osnovni kamnini ohladile in strdile, so se začeli na njeni notranji steni odlagati najprej silikati in/ali karbonati. Kasneje so se iz podtalnice ali hidrotermalne raztopine začela izločati tudi gradiva mineralov.

Kamnina, v kateri je geoda nastala, je sčasoma razpadla in na površini pustila geodo, če je bila ta zgrajena iz bolj odpornega gradiva, na primer iz kremena.

Na prerezani geodi so pogosto vidne plasti mineralov iz različnih obdobij njenega nastajanja. Včasih so opazni tudi sledovi odprtin, po katerih je pritekala in odtekala raztopina mineralov. Različno obarvane plasti kažejo na različno kemijo procesov.

Geode so pogoste v nekaterih geoloških tvorbah v ZDA, predvsem v Indiani, Iow, Missouri, zahodni Illinois, Kentucky in Utah). Pogoste so tudi v Mendip Hillsu, Somerset, Anglija, kjer jih domačini imenujejo »krompirjasti kamni«.

Geologi so leta 2000 v opuščenem rudniku srebra pri Almerii, Španija, odkrili votlino, napolnjeno z ogromnimi kristali sadre ter jo poimenovali po bližnjem kraju geoda Pulpi, ki je zdaj tudi dostopna za ogled.

Poglejte si še:

Novo na Metroplay: "Življenje nam prek izzivov želi nekaj povedati" | Dejan in Tamara - Pot do spremembe