7 dnevni načrt sproščanja za manj stresen december

18. 12. 2018
Deli
7 dnevni načrt sproščanja za manj stresen december (foto: profimedia)
profimedia

Čeprav imate več zadolžitev kot običajno, si vsak dan vzemite nekaj trenutkov zase.

Načrt sproščanja lahko uporabite kadarkoli čez leto, ko se vam zdi, da je obdobje še posebej stresno in ne želite pregoreti. Ali pa vzemite le katerega od nasvetov, ki vam v določenem trenutku pride prav.

TOREK: 20 MINUT POSVETIM ŠPORTU

Vzemite si vsaj 20 minut za katerokoli športno aktivnost. Lahko jo izvajate doma ali zunaj, pomembno je le, da se gibate. To bo spodbudilo srčni utrip in vam dalo zalogo energije, ki jo boste do konca dneva zagotovo še potrebovali. Verjetno pa boste dodali še kakšno minuto več, saj tudi pri športu velja, da je najtežje začeti. Nekaj idej:

odpravite se na tek  

plavajte

pojdite v gore

telovadite doma

izvajajte pilates

krpljajte

SREDA: ČAS ZA SKODELICO ČAJA

Naloga je zelo preprosta: enkrat v dnevu si vzemite nekaj minut časa, da v tišini ali ob mirni glasbi popijete skodelico čaja. Lahko ste v družbi ali sami, zagotovo pa ne potrebujete elektronskih naprav, zato pametni telefon medtem pospravite v torbo, čaja pa ne pijte pred računalnikom.

čaj

S tem preprostim ritualom boste za trenutek lahko odmislili stres in se zbrali ter učinkoviteje opravili naloge, ki sledijo. Izberite primeren čaj glede na počutje:

  • Sivka je znana kot naravno sredstvo za lajšanje stresa, občutkov tesnobe, živčnosti, pomaga pa tudi pri izčrpanosti in težavah s spancem.

  • Metin čaj pomirja živce in jih krepi. Koristen je za ljudi, ki veliko sedijo.

  • Ingverjev čaj je najbolje spiti zjutraj, lahko tudi namesto kave. Pomaga tudi pri težavah z želodcem, prehladu in gripi.

  • Meliso uporabljamo pri depresijah. Zanjo pravijo, da pomaga pričarati lepe misli in odganja "črne oblake".

  • Rožmarin izboljšuje spomin in poveča koncentracijo, izboljša splošno počutje oz. poživlja.
ČETRTEK: RAZVAJAM BRBONČICE

Jesti moramo vsak dan, zato nimate razloga, da ne bi opravili izziva. Vsaj enega od večjih obrokov (zajtrk, kosilo ali večerjo) pripravite sami doma in ga z užitkom pojejte. Jejte počasi, okušajte in uživajte v hrani. Izognili se boste prenajedanju in občutku obteženosti, siti pa boste tudi bolj zbrano nadaljevali z delom.

Mi obožujemo zajtrk, še posebej, če je čokoladen, zato dodajamo recept za čokoladno-kokosov puding.

Za 4 kozarce (ali 3 zvrhane) potrebujete naslednje sestavine:

  • 1 skodelico mandljevega mleka (ali mleka po izbiri)

  • ½ skodelice kokosove kreme (radi imamo organsko)

  • 2 žlici kakava v prahu

  • ¼ žlice javorjevega sirupa (ali drugega sladila, če ga sploh potrebujete)

  • ¼ žlice vaniljevega ekstrakta

  • ¼ skodelice chia semen

Za pripravo potrebujete le dva preprosta koraka:

1. Vse sestavine razen chia semen zmešajte v veliki posodi, da dobite gladko mešanico čokoladne barve.

2. Dodajte chia semena, premešajte in vse skupaj, prelijte v 3 ali 4 kozarce ter postavite v hladilnik za 5 ur.

PETEK: BUDILKO NASTAVIM NA DREMEŽ

dremež

Ne zjutraj, temveč popoldne. Vzemite si vsaj 20 minut časa za popoldanski dremež, ki vas bo namesto še ene skodelice kave prebudil in preprečil sprejemanje slabih odločitev, kar se običajno zgodi, ko ste utrujeni. Naj pozitivne posledice izziva podkrepimo z raziskavo. Na Univerzi Bristol so objavili študijo o popoldanskem dremežu in prišli do naslednje ugotovitve: Pri tistih, ki so si privoščili spanec, se je izboljšala hitrost procesiranja informacij v podzavesti.

Povedano drugače: Vse informacije, ki jih dobite čez dan, možgani učinkoviteje obdelajo medtem ko spite, kar pomaga pri oblikovanju jasnejših odločitev, ko se zbudite.

SOBOTA: PRIPRAVIM KOPEL

Ker imate na razpolago več časa, si lahko namesto običajne prhe pripravite kopel. Prižgite sveče, odišavite kopalnico, kad napolnite s toplo vodo in kopalno soljo, na vrata pa obesite napis “ne moti”, da bo ta ura resnično samo vaša. Če ste v dilemi, katero dišavo izbrati, je tu nekaj napotkov:

  • Sivka - ima pomirjujoče učinke in pomaga pri blaženju čustvenega stresa

  • Limona - pomaga pri koncentraciji, najbolje pa deluje na vas, kadar ste jezni ali anksiozni

  • Jasmin - malce je podoben sivki, saj ima pomirjajoče učinke, znan pa je tudi kot antidepresiv, saj daje občutek samozavesti in optimizma

  • Rožmarin - bori se proti fizični in mentalni izčrpanosti ter glavobolom

  • Cimet - z njim odišavite prostor, ko boste utrujeni, saj pomaga pri osredotočenosti.
NEDELJA: NAJDETE ME V NARAVI

Na prost dan se ne posvetite le nujnim opravilom, ampak kakšno urico naklonite samo sebi. Toplo se oblecite, nadenite rokavice in šal ter se odpravite v naravo. Pojdite kamorkoli, tudi če je to bližnji park ali gozd za hišo. Naj sprehod traja vsaj eno uro, da bodo vaše misli dobro očiščene in vi povsem sproščeni, ko se vrnete nazaj.

Sprehod po gozdu ima mnogo pozitivnih učinkov na nas, med drugim znižuje krvni tlak, se bori proti depresiji, pomaga pri hujšanju, krepi povezavo s sedanjim trenutkom, daje navdih … Naj nizke temperature ne bodo ovira, da se poslužite vseh teh dobrih vplivov narave.

PONEDELJEK: DIHAM

Smešen izziv, saj moramo dihati v vsakem trenutku, če želimo preživeti, kajne? Kolikokrat pa se na dihanje osredotočite, podaljšujete vdihe in izdihe, misli usmerite le v ta proces? Čez dan verjetno skoraj nikoli, zato se zatecite k jogi, pilatesu ali meditaciji. Vse tri aktivnosti vas spodbujajo, da spremljate dihanje in gibanje ter imate telo pod nadzorom. To bo na vas delovalo pomirjujoče, misli pa boste za nekaj trenutkov usmerili le v proces dihanja.

dihanje