Majhne zdrave navade, ki skrbijo za dobro počutje

23. 2. 2018
Deli
Majhne zdrave navade, ki skrbijo za dobro počutje (foto: profimedia)
profimedia

Zdravje in dobro počutje lahko negujemo z mnogimi drobnimi navadami, ki skrbijo za pravilno delovanje telesa. Preverite, koliko jih že imate!

1. Dobro prežvečite hrano. Vzemite si čas za uživanje v tem, kar jeste. Naj kosilo ne bo “nujno zlo”, s katerim opravite na hitro, ker imate pomembnejše delo. Žvečite dlje, kot običajno, kar bo povzročilo tudi, da boste pojedli manj, kot bi v nasprotnem primeru.

2. Založite se s sadjem in zelenjavo. Omarice in hladilnik napolnite z vitamini, ki si jih privoščite za malico ali kot prilogo obroka. Če boste založeni z zdravimi živili, si jih boste verjetneje pripravili in počasi odvračali želje po nezdravih prigrizkih.

3. Vsak dan se gibajte. Če je na sporedu trening, je za to že poskrbljeno, kadar nimate časa za vadbo pa si privoščite vsaj sprehod, hojo po stopnicah ali nekaj vaj doma. Vsakršno gibanje je bolje od ležanja na kavču.

4. Med delom si vzemite premor. Že hoja od ene do druge pisarne ali preproste vaje in umaknjen pogled od računalniškega zaslona bodo naredili spremembo. Osvežite misli in nadaljujte z delom.

5. Zadržujte se v naravi. Ne glede na to, ali treninge v hladnih dneh prestavite v telovadnico ali jih opravite kar doma, si vzemite čas za pobeg v naravo. Tudi če je le kratek sprehod, se boste precej bolje počutili.

6. Sadne sokove zamenjajte za vodo. Težko se bo privaditi, vendar si boste s tem naredili veliko uslugo in z jedilnika odstranili veliko sladkorja. Verjetno ni treba dodatno razlagati, kakšen pozitiven vpliv bo to imelo na zdravje.

7. Uredite spalni ritem. Če si želite boljše produktivnosti, manj stresa in pripravljenosti na vsak izziv, se dobro naspite. Poskrbite, da boste vsako noč imeli dovolj počitka in telesu omogočili regeneracijo.

8. Naj življenja ne določajo številke. Predvsem tiste na tehtnici in štoparici, ki merijo vašo fizično pripravljenost. Pozorni bodite tudi na druge stvari, kot je izboljšanje gibčnosti, oblikovane mišice, boljša vzdržljivost …

9. Na delovnem mestu ali drugje, kjer preživite največ časa, hranite steklenico z vodo. Večja možnost je, da se boste dovolj hidrirali, če bo voda vedno na dosegu roke. Zatrli boste tudi željo po sladkih prigrizkih.

10. Odklopite se od elektronskih naprav. Izberite dele tedna ali dneva, ko boste za nekaj časa izklopili telefon in druge naprave ter se posvetili aktivnostim, pri katerih ne potrebujete tehnologije. Tudi pred spanjem bo zelo pomagalo, če vsaj pol ure prej telefon pustite v drugem prostoru kot spite.

11. Učite se novih stvari. Izberite hobije, s katerimi boste širili znanje in poskrbeli za mentalno zdravje. Rešujte križanke in sudokuje, berite, učite se novih jezikov … Zagotovo se najde kaj, kar vam bo odgovarjalo.

12. Vedno najdite nekaj, kar vas nasmeje. Smeh zmanjšuje stres, takoj izboljša razpoloženje in vpliva celo na kratkoročni spomin. Še bolje je, če se smejete v dvoje.

Ne veste, kako začeti z zdravim življenjem in ohraniti motivacijo? Pridružite se nam na predavanju Kako (nazaj) v formo - naredimo to za svoje telo, za svoje zdravje. Dotaknili se bomo prav teh tem:

  • koliko gibanja telo potrebuje,
  • kako se motivirati,
  • kako izboljšati rezultate in tudi,
  • kako gibanje vpliva na naš živčni, mišični, dihalni ... sistem,
  • koliko gibanja je še zdravo,
  • kako naš življenjski slog in stres vplivata na rezultate.

Predavanje bo 28. februarja ob 18. uri na Fakulteti za šport. Udeležba je brezplačna, zaradi omejenega števila mest pa je potrebna prijava prek obrazca, ki ga najdete na koncu članka Predavanje: Kako (nazaj) v formo. 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek